Bardzo dobrze rozpoczeły się igrzyska w Vancouver dla Polaków. Adam Małysz w konkursie na skoczni normalnej wywalczył pierwszy medal w tych igrzyskach dla polskiej ekipy.
Skoczek z Wisły zdobył w pięknym stylu srebrny medal poczas olimpijskiego konkursu w kanadyjskim Whistler - jest to trzeci medal olimpijski Polaka( srebro i braz zdobył w Salt Lake City). Złoto zdobył Szwajcar Simon Amman. brąz przypadł Gregorowi Schlierenzauerowi.
( 13 Lutego 2010)
Zakopiański panczenista Konrad Niedźwiedzki będzie niósł Polska flagę 12 lutego podczas uroczystego ropoczęcia XXI Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver. To drugie Igrzyska zawodnika zakopiańskiego AZS-u. Konrad debiutował cztery lata temu w Turynie.
( 9 Lutego 2010)
Dzisiaj Polski Komitet Olimpijski oficjalnie podał skład reprezentacji Polski na Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Vancouver.
Aż piętnastu zawodników z Podhala bedzie reprezentować Polskę na tych Igrzyskach.
( 28 Stycznia 2010)
W ostatnim dniu Igrzysk Paraolimpijskich w Turynie reprezentantka Polski Katarzyna Rogowiec w przepięknym stylu wywalczyła kolejny złoty medal . W biegu na 15 km stylem klasycznym Polka uzyskała 52:41,00 Kolejną na mecie Rosjankę Annę Burmistrovą nasza reprezentantka wyprzedziła prawie o dwie minuty, na trzecim miejscu uplasowała się Yulia Batenkova z Ukrainy. Katarzyna Groń zajęłą 9 miejsce, a Anna Szarota 15 .
( 19 Marca 2006)
W kolejnym dniu (15) Igrzysk Paraolimpijskich w Turynie startowała Katarzyna Rogowiec. Niespełna 16 sekund zabrakło zawodniczce Startu Nowy Sącz aby na dystansie 10 km stylem klasycznym zdobyć brązowy medal. Dla przypomnienia - 12 marca pani Katarzyna w biegu na 5 km wywalczyła dla Polski złoto.
( 15 Marca 2006)
Tuż po Igrzyskach Olimpijskich w Turynie na tych samych trasach rozgrywane są igrzyska paraolimpijskie Reprezentantka Polski Katarzyna Rogowiec w biegu na 5 km stylem wolnym uzyskała czas 00:15:00,700 tym samym wywalczyła złoty medal. Wyprzedziła reprezentantkę Rosji Anne Burmistrovą o 0.28 s, i Julię Batenkovą z Ukrainy o 0,45 s. Tym samym Polska znajduje się na 10 pozycji w klasyfikacji medalowej reprezentacji . Polka wystartowała również w biathlonie na dystansie 12,5 km i zajęłą tam 6 miejsce uzyskując czas 00:53,59,800 Z kolei na dystansie 7,5 km Katarzyna Rogowiec uzyskała 14 marca czwarty czas . Do miejsca na podium brakło Polce nieco ponad minutę. Na tym samym dystansie Anna Szarota zajęła 11 miejsce a Grażyna Groń 13. Katarzynę Rogowiec zobaczymy jeszcze 15 marca w biegu na 10 km stylem klasycznym . Warto wspomnieć iż Katarzyna Rogowiec na co dzień mieszka w Krakowie, jest z pochodzenia Rabczanką a trenuje w klubie Start Nowy Sącz
( 14 Marca 2006)
Tomasz Sikora w biathlonowym biegu na 15km ze startu wspólnego zdobył srebrny medal!!!! Złoto przypadło w udziale Niemcowi Michaelowi Greisowi, brąz Norwegowi Ole Einar Bjoerndalenowi Sikora po I strzelaniu zajął 10 lokatę , najlepszy był Norweg Ole Einar Bjoerndalen, na kolejnym pomiarze czasu Polak był juz jednak 6. W drugim strzelaniu znów znakomity okazał się Bjoerndalen jednakże Sikora wybiegł ze strzelnicy tuż za nim! 3 pozycję zajął Greis Trzecia wizyta na strzelnicy to znow bezbłędne strzelanie Sikory. Norweg i Niemiec po jednym pudle i karnych 150m. Na pomiarze czasu czołówka to Bjoerndalen, Sikora, Greis .... i bieg do 4 strzelania które decydowało o wszystkim. Sikora z Bjoerndalenem nawiązali swego rodzaju wspołpracę powiększając przewagę nad rywalami. Czwarte strzelanie to jedno pudło Sikory i karne 150m. Niestety Norweg nie wytrzymał presji - 2 pudła Ole Einara zepchnęło go na 4 pozycję. Po karnej rundzie Sikora by I. Na ostatnim biegowym odcinku lepszy okazał się jednak Greis - wyprzedził Tomasza Sikorę o 6,3s. i Bjoerndalena o 12,3 s Tomasz Sikora zapewne ze wzruszeniem bedzie wspominał 25 luty 2006 na trasie w San Sicario która dała mu upragniony medal. Ale nie byłoby to możliwe gdyby nie rewelacyjne przygotowanie, przez trenera Romana Bondaruka, lata wyrzeczeń no a przede wszystkim świetny bieg i precyzyjne strzelanie. Ogromne gratulacje naszym medalistom w Turynie którzy niejako na sam koniec Igrzysk zostawili nam największe emocje sportowe!! Warto dodać, że to ósmy medal dla Polski w historii startów na zimowych igrzyskach olimpijskich i pierwszy w biathlonie.
( 25 Lutego 2006)
Po pierwszym przejeździe kobiecego slalomu giganta rozgrywanego podczas XX Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie, na prowadzeniu była Amerykanka Julie Mancuso, brązowa medalistka ostatnich mistrzostw świata. Jedyna Polka, startująca w tej konkurencji, Dagmara Krzyżyńska, trzykrotna złota medalista Uniwersjady,upalasowła się na 30. pozycji ze stratą 2,97 sek. do liderki. Po drugim przejeździe wszystko było już jasne - złoto wywalczyła Amerykanka Julia Mancuso -0,67 sek. przed Finką Tanją Poutiainen. Na trzecim miejscu uplasowała się Szwedka Anna Ottossson Po drugim przejeździe Polce udaoło się poprawić lokatę i ostatecznie została sklasyfikowana na 25. pozycji ze stratą 6,05 sek. do Mancuso. Fot. Dziennik Polski
( 24 Lutego 2006)
Polska sztafeta biathlonowa w składzie Magdalena Gwizdoń, Krystyna Pałka, Katarzyna Ponikwia i Magdalena Grzywa zajęła pierwszy raz w historii Igrzysk Olimpijskich tak wysoką pozycję! Polki uplasowały się na 7 lokacie dając się wyprzedzić jedynie Słowenkom, Norweżkom, Białorusinkom, Francuzkom, Niwmkom i Rosjankom - czyli znalazły się w czołówce światowego biathlonu. Krystyna Pałka, która tak dobrze strzelała w biegu na 15 km (jako jedyna nie spudłowała ani raz), tym razem dwukrotnie musiała dobierać pociski. W drugim strzelaniu Pałka ponownie musiała dobierać pocisk i nasze zawodniczki plasowały się na 11 pozycji. Ostatecznie przyprowadziła naszą sztafetę na 9. pozycji ze stratą 1.04,8 sek. do liderek. Na drugiej zmianie Magdalena Gwizdoń , mimo, że musiała dwukrotnie doładowywać, wyprowadziła nasz zespół na 7. pozycję. Biało-czerwone traciły 1.41,6 sek. do Rosjanek. Po starcie zawodniczki z Kościeliska - Katarzyny Ponikwi pozycja naszej sztafety utrzyamała się - Polki były 7. i ze stratą 2.56,6 sek.Pozycję tą do końca utrzymała 4 na zmianie - Magdalena Grzywa zbliżając się znacznie do Słowenek, które zaliczyły rundę karną, i Norweżek.
( 23 Lutego 2006)
Niestety podczas porannych kwalifikacji w slalomie równoległym nie najlepiej wypadły Polki - Blanka Isielonis i Jagna Marczułajtis. Blanka zajęła odległą - 27 pozycję natomiast Jagnie brakło 0.01s aby awansować do następnego etapu - zajęła 17. miejsce, pierwsze, które nie dawało awansu do 1/8 finału. Pocieszyć nas może fakt, że do fazy finałowej nie zakwalifikowała się Austriaczka Manuela Riegler, aktualna mistrzyni świata w tej specjalności, która była 28. Najszybsza w eliminacjach była Rosjanka Jekaterina Tudigeszewa.
( 23 Lutego 2006)
Bardzo dobre, 11 miejsce zajęła Katarzyna Wójcicka w rozgrywanym dziś łyżwiarskim ślizgu na 1500m. Długo prowadziła - jako pierwsza uzyskała czas lepszy od 2 minut - 1.59,96 - wyprzedziła nawet mistrzynię olimpijską Marianne Timmer (2.00,45). Szkoda, że nie pojechała w granicach swojej życiówki z Salt Lake City (20 listopad 2005r.) na tym dystansie - 1:58,01 - wtedy być może zajęłaby nawet 5 miejsce. Złoty medal na tym dystansie wywalczyla Kanadyjka Cindy Klassen. Kanadyjka uzyskała aż 1,47 sek. przewagi nad swoją rodaczką Kristiną Groves i 1,63 sek. nad Holenderką Ireen Wust, mistrzynią olimpijską na 3000 metrów. Katarzyna Wójcicka, była 11. z czasem gorszym od zwyciężczyni o 4,69 sek. Przed rokiem na Mistrzostwach Świata była 9. na tym dystansie.
( 22 Lutego 2006)
Dzisiaj (22.02) w eliminacjach biegu sprinterskiego wystartowała Justyna Kowalczyk. Nistety Polce nie powiodło się - na trasie liczącej 1125m techniką dowolną zajęła dopiero 44 lokatę - do ćwierćwfinalów zakwalifikowało się 30 najlepszych zawodniczek. Zwyciężyła Kanadyjka Beckie Scott. Nasza reprezentantka straciła do niej aż 8,74 sek. Ok. godziny 11 będą znane wyniki eliminacji w biegu sprinterskim meżczyzn - na krótkim dystansie wystartują Janusz Krężelok i Maciej Kreczmer. Ok. godziny 14'45 na trasie slalomu specjalnego z nr 31 zobaczymy Katarzyne Karasińską Za to ok. godziny 17 na dystansie 1500m. zobaczymy panczenistkę Katarzynę Wójcicką - która zapewnia, że dziś da z siebie wszystko. Dzisiaj jako ostatni Polak wystartuje Dariusz Kulesza (short track) - ok 20'17 w biegu eliminacyjnym na 500m.
( 22 Lutego 2006)
Polska sztafeta biathlonowa 4 x 7.5 km zajęła dziś odległe 13 miejsce (na 17 ekip). Jednakże do połowy dystansu prznetowaliśmy się całkiem nieźle - Tomasz Sikora (Dynamit Chorzów) miał tak samo jak Ziemianin tylko jedno doładowanie, do tego bardzo dobrze pobiegł. Dało to awans na trzecią lokatę, ze startą niecałych czterech sekund do Włochów i 28 s do prowadzących Niemców. Niestety 2 następne zmiany (Piecha, Pływarczyk) zanotowały kiepskie strzelania i słabe wyniki biegu - co ostatecznie dało 13 miejsce. Wygrali Nimcy, srebro przypadło w udziale Rosjanom a brąz Francuzom.
( 21 Lutego 2006)
Ekipa w składzie: Stefan Hula, Kamil Stoch, Robert Mateja i Adam Małysz osiągnęła najlepszy wynik jako drużyna polskich skoczków w historii zimowych igrzysk olimpijskich . Dotychczas najlepiej naszym zawodnikom w tej dyscyplinie powiodło się cztery lata temu w Salt Lake City, gdzie zajęli 6. miejsce . Po pierwszej serii zajmowali 5. miejsce . Jako pierwszy z Polaków skakał Stefan Hula , który uzyskał 118 m (99,9 pkt). Jeszcze lepiej skoczył w drugiej kolejce Kamil Stoch - 122 m (108,1 pkt). Jako trzeci z naszych reprezentantów na belce startowej pojawił się Robert Mateja i uzyskał 126 m (116,3 pkt), co było drugim rezultatem w swojej grupie - lepiej (129 m) skoczył tylko Janne Ahonen. Nie zawiódł również Adam Małysz - wylądował na 128 m i dopisał do naszego dorobku 120,9 pkt. W drugiej serii nasi reprezentanci nadal skakali bardzo dobrze. Hula uzyskał 119 m (101,2 pkt), Stoch - 124,5 m (112,6 pkt), Mateja 123,5 m (110,8 pkt), zaś Małysz 129,5 m (124,6 pkt). Polacy uzyskali łączną notę 894,4 pkt, utrzymali 5. pozycję . Szóstych Japończyków wyprzedzili o 1,3 pkt. Najdłuższy skok w konkursie oddał w drugiej próbie Roar Ljokelsoey . Norweg wylądował na 141 m i pobił rekord skoczni ustanowiony w ubiegłym roku przez Małysza. Niespodzianką była słaba postawa Czechów (z Jakubem Jandą , liderem klasyfikacji generalnej PŚ w składzie, zajęli 9. miejsce) i Słoweńców . Brązowi medaliści z Salt Lake City również nie zdołali awansować do II serii - sklasyfikowani zostali na 10. pozycji . Tytułu bronili Niemc y, którzy cztery lata temu po fenomenalnym konkursie pokonali o 0,1 pkt Finów . W tym roku z dorobkiem 922,6 pkt zajęli czwartą pozycję Austriacy z nowo kreowanym mistrzem ( Thomas Morgenstern ) i wicemistrzem (Andreas Kofler) olimpijskim z dużej skoczni uzupełnieni Andreasem Widhoelzlem i Martinem Kochem uzyskali łączną notę 984,0 pkt. i wywalczyli olimpijskie złoto . Drugie miejsce zajęli Finowie (976,6 pkt), zaś trzecie Norwegowie (950,1 pkt).
( 21 Lutego 2006)
Rewelacyjny start zaliczyła dzisiaj w Turynie nasza najlepsza łyżwiarka szybka - Katarzyna Wójcicka. W rozgrywanym na 1000m panczenowym biegu zajęła bardzo dobre 8 miejsce! Po starcie połowy z 36 zawodniczek była trzecia, ale wszystkie najlepsze panczenistki świata na tym dystansie dopiero przygotowywały się do startu. Reprezentująca barwy AZS Zakopane Katarzyna osiągnęła czas 1.17,28 o 1,93 s poprawiając swój własny rekord Polski! Polka pobiegła już w drugiej parze, mając za rywalkę Niemkę Judith Hesse. W dzisiejszych zawodach zwyciężyła Holenderka Marianne Timmer - 1.16,05. Srebrny medal wywalczyła Kanadyjka Cindy Klassen - 1.16,09, a brązowy Niemka Anni Friesinger Warto dodać, że Katarzyna Wójcicka ma na swoim koncie - jak na razie nie poprawione przez nikogo - rekordy Polski na dystansach 500m, 1000m, 1500m, 3000m, i 5000m dodatkowo w wieloboju i wieloboju małym.
( 19 Lutego 2006)