Patrząc na widok z Kasprowego widzę, że śnieg ustąpił....na jakiś czas. A teraz mała zagadka : czy ktoś wie, że kiedyś posiadaliśmy obserwatorium położone wyżej niż obiekty na Kasprowym ? Jak nazywał się Park Narodowy i szczyt gdzie ów obiekt się znajdował ?
W latach międzywojennych, istniał na terenach wschodnich Czarnogórski Park Narodowy.
Towarzystwo Tatrzańskie wybudowało na szczycie Popa Iwana (Czarnej Góry) Obserwatorium Meteorologiczno-Astronomiczne (oficjalnie otwarte 29 lipca 1938r, funkcjonujące do pierwszych dni września 1939 r.)
Był to najwyżej położony w ówczesnej Polsce stale zamieszkały punkt (2002 npm)
Z racji swego wyglądu oraz kosztów i kłopotów, jakie sprawiało, Obserwatorium nazywano „Białym Słoniem”.
Pozdrawiam
Czytając jeszcze raz swój wpis widzę, ze mnie trochę poniosło.
Oczywiście obserwatorium nie zostało wybudowane przez TT.
..."Towarzystwo Tatrzańskie wybudowało również liczne schroniska na grzbiecie Karpat, a na szczycie Popa Iwana powstało Obserwatorium Meteorologiczno-Astronomiczne "...
Tak to jest jak chce się ułatwić sobie pracę na lenia metodą "kopiuj- wklej".
Polka potrafi. Pozdrawiam
Becky podaje ciekawy adresik pod którym kryje się wiele ciekawych informacji na temat Białego Słonia. Polecam. TT natomiast miało wiekie zasługi dla tamtejszych stron, choćby finansowanie schronisk o których wspominasz. Ja też niedoczytałem w pośpiechu wypowiedzi Becky i kożystając z okazji dodam że nie Bieszczadzki tylko Czarnohorski PN. Dziś oczywiście znajduje się na terytorium Ukrainy.
Pop Iwan to drugi co do wysokości (2022 m. n.p.m.) szczyt dzisiejszej Ukrainy. Leży w Beskidach Wschodnich, w Paśmie Howerli - najwyższego szczytu Ukrainy (nazywana również Czarnochorą). Znajdował się w województwie Stanisławowskim (dzisiejszy Iwano-Frankiwsk), 20 km od miejscowość Żabie (dzisiejsza Werchowyna). 120 km od Żabiego, w Kołomyi, znajdowała się najbliższa stacja kolejowa.
To tyle co do mojego sprostowania, Ukraina - Bieszczady to w sąsiedztwie, i pewnie dziś byłby w granicach naszego państwa