Mariusz Zaruski, Mieczyław Karłowicz i Stanisław Barabasz, kiedy zakładali Klub SN PTT, mieli na uwadze spopularyzowanie turystki narciarskiej w Tatrach. Wszystko, co pierwsze w Zakopanem i Tatrach związane jest z SN PTT 1907 Zakopane. Były pierwsze wydawnictwa o narciarstwie i turystyce narciarskiej, pierwsze były kursy narciarskie, a nawet pierwsze schroniska tatrzańskie były inicjatywą działaczy SN PTT. W galerii fotoreportaż z obchodów stulecia klubu!!!!!
SN PTT był także założycielem Zakopiańskiego Gniazda TG „Sokół” (1913), Polskiego Związku Narciarskiego (1919) oraz współzałożycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jako członek wspierający. SN PTT wybudował: tor bobslejowy na trasie Kuźnice – „Księżówka” w 1913 r., skocznię narciarską na Wielkiej Krokwi (1923-1926).
Sto lat historii to kilka pokoleń, a w przypadku klubu, który odgrywał wiodącą rolę w kształtowaniu polskiego narciarstwa, którego zawodnicy reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata i Olimpiadach, którzy w sumie zdobyli dla klubu ponad 360 tytułów Mistrza Polski to kilkaset osób - ludzi związanych z SN PTT, działających w sporcie, na rzecz Zakopanego, czy kraju to kilka tysięcy osób. Należy jednak przedstawić chociaż osoby-symbole SN PTT. Są to: Bronisław Czech Stanisław Zubek, rodzina Marusarzy: Maria, Helena, Stanisław, Jan, Józef i Andrzej, Jan Gąsienica-Ciaptak, Józef Daniel-Krzeptowski, Jan Kula, Jan Pawlica, Jan Bachleda, Andrzej Bachleda-Curuś;Andrzej Mateja, Józef Rysula, Józef Gąsienica, trzej Janowie łyżwiarze: Jóźwik, Miętus i Trzebunia, z saneczkarz Jerzy Wojnar.
Po 99 latach idee założycieli zatoczyły koło i powróciły do macierzystego miejsca. Dzisiaj - SN PTT 1907 Zakopane może poszczycić się nie tylko sekcjami sportowymi, ale także reaktywowane są te, które leżały u podstaw działalności Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a sztandarową imprezą organizowaną przez Klub są Zawody im. Józefa Oppenheima w ski-alpinizmie, które są niczym innym jak (ekstremalną) odmianą turystyki narciarskiej, możliwej do uprawiania przez każdego turystę posiadającego narty. Wszyscy zasłużeni sportowcy klubu zostali uwiecznieni w przygotowanej monografii,. Działalność klubu nie kończy się na historii, ale trwa nadal. Klub prowadzi nabór dzieci i młodzieży do poszczególnych sekcji. W ostatnich latach zawodnicy klubu zdobyli kilkadziesiąt medali na Mistrzostwach Polski juniorów i seniorów. Klub posiada sekcje: alpejską (tegoroczna Mistrzyni Polski w gigancie oraz Wicemistrzyni w slalomie - Agnieszka Gąsienica Daniel) i łyżwiarską (obecny Mistrz Polski juniorów - Tomasz Budz), a także kolarstwa górskiego (Mistrz Polski w down-hill Szymon Tasz, brązowy medalista - Szymon Syrzistie). W barwach klubu startuje zdolna grupa dzieci, a nie byłoby sukcesów bez trenerów: Zygmunt Holek, Jolanta Szczerba-Kobiałka, Janusz Starzyk w narciarstwie alpejskim oraz Ireneusz Kubin i Marek Pandyra w łyżwiarstwie szybkim.
Jubileusz - tak bardzo ważny ze względu nie tylko na ilość lat ale i samą historię. "Tworzyli ją wielcy ludzie, jest ważny dla narciarzy starej daty, na których patrzą narciarze śmigajacy carvingowym skrętem - Młodzi ludzie tylko nauczyli się jeździć a nie zadzierżgnęli więzi międzyludzkich jak miało to miejsce w naszym Klubie" - mówi vice prezes Maciej Wasylkowski. " Klub miał wpływ nie tylko na sport ale i na wiele dziedzin życia zawodników" dodaje.
"Bardzo ważne jest to ze bywałao ze jedynymi reprezentantami Polski w narciarstwie byli tylko zawodnicy SNPTT" wspomina jeden z poprzednich prezesów klubu Ryszard Drągowski- " I to jest piękne" Jubileusz był okazją do podziekowąń - dla Olimpijczyków, zawodników, trenerów, działaczy i pracowników , którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i odznaki. Korzystając z tak pięknej okazji wręczone zostały również odznaczenia państwowe. Wsród uhonorowanych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski był trener SNPTT Janusz Fortecki. Wręczone zostały również odznaczenia resortowe . Odznaki Zasłużony dla sportu otrzymali:" Jan Bachleda Curuś, Stefan Rogalski, Zofia Kiełpińska, Ryszard lesniak, Andrzej Stachowski, Ryszard Wiśniowski i Bożena Zagata. Klub również pamiętał o instytucjach i osobach, które wspierali i wspierają działalnośc najstarszego działajacego klubu narciarskiego w Polsce. Wręczone zostały pamiątkowe platery i statuetki.
Uroczystość uświetniły: wystawa dziejów skoków narciarskich autorstwa Jerzego Gruszczyńskiego i Marka Zaniewskiego, prezentacja postaci Bronisława Czecha oraz 30 olimpijczyków - zawodników SNPTT. która dokonał Wojciech Szatkowski oraz występ młodzieży z Państwowej Szkoly Muzycznej noszącej imię założyciela klubu i jego vice prezesa Mieczysława Karłowicza.
|