START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
  AZS
  LKS Poroniec
  LKS Biali
  SNPTT
  Start Krokiew
  TS Wisła
  Kluby inne
  KS AQUA Park Zakopane
  Towarzystwo Gimnastyczne Sokół Zakopane
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

SNPTT
Obchody 100 lecia SNPTT
 dodano: 12 Grudnia 2007

Mariusz Zaruski, Mieczyław Karłowicz i Stanisław Barabasz, kiedy zakładali Klub  SN PTT, mieli na uwadze spopularyzowanie turystki narciarskiej w Tatrach.
Wszystko, co pierwsze w Zakopanem i Tatrach związane jest z SN PTT 1907 Zakopane. Były pierwsze wydawnictwa o narciarstwie i turystyce narciarskiej, pierwsze były kursy narciarskie, a nawet pierwsze schroniska tatrzańskie były inicjatywą działaczy SN PTT.
 
W galerii fotoreportaż z obchodów stulecia klubu!!!!! 




SN PTT był także założycielem Zakopiańskiego Gniazda TG „Sokół” (1913), Polskiego Związku Narciarskiego (1919) oraz współzałożycielem Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego jako członek wspierający. SN PTT wybudował: tor bobslejowy na trasie Kuźnice – „Księżówka” w 1913 r., skocznię narciarską na Wielkiej Krokwi (1923-1926).  

Sto lat historii to kilka pokoleń, a w przypadku klubu, który odgrywał wiodącą rolę w kształtowaniu polskiego narciarstwa, którego zawodnicy reprezentowali Polskę na Mistrzostwach Świata i Olimpiadach, którzy w sumie zdobyli dla klubu ponad 360 tytułów Mistrza Polski to kilkaset osób - ludzi związanych z SN PTT, działających w sporcie, na rzecz Zakopanego, czy kraju to kilka tysięcy osób.  Należy jednak przedstawić chociaż osoby-symbole SN PTT.  Są to: Bronisław Czech Stanisław Zubek, rodzina Marusarzy:  Maria, Helena, Stanisław, Jan, Józef i Andrzej,  Jan Gąsienica-Ciaptak, Józef Daniel-Krzeptowski, Jan Kula, Jan Pawlica, Jan Bachleda, Andrzej Bachleda-Curuś;Andrzej Mateja, Józef Rysula, Józef  Gąsienica, trzej Janowie łyżwiarze: Jóźwik, Miętus i Trzebunia, z saneczkarz Jerzy Wojnar.
Po 99 latach idee założycieli zatoczyły koło i powróciły do macierzystego miejsca. Dzisiaj - SN PTT 1907 Zakopane może poszczycić się nie tylko sekcjami sportowymi, ale także reaktywowane są te, które leżały u podstaw działalności Sekcji Narciarskiej Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, a sztandarową imprezą organizowaną przez Klub są Zawody im. Józefa Oppenheima w ski-alpinizmie, które są niczym innym jak (ekstremalną) odmianą turystyki narciarskiej, możliwej do uprawiania przez każdego turystę posiadającego narty.
Wszyscy zasłużeni sportowcy klubu zostali uwiecznieni w przygotowanej monografii,.
Działalność klubu nie kończy się na historii, ale trwa nadal. Klub  prowadzi nabór dzieci i młodzieży do poszczególnych sekcji. W ostatnich latach zawodnicy klubu zdobyli kilkadziesiąt medali na Mistrzostwach Polski juniorów i seniorów. Klub posiada sekcje: alpejską (tegoroczna Mistrzyni Polski w gigancie oraz Wicemistrzyni w slalomie - Agnieszka Gąsienica Daniel) i łyżwiarską (obecny Mistrz Polski juniorów - Tomasz Budz), a także kolarstwa górskiego (Mistrz Polski w down-hill Szymon Tasz, brązowy medalista - Szymon Syrzistie).   W barwach klubu startuje zdolna grupa dzieci, a nie byłoby sukcesów bez trenerów: Zygmunt Holek, Jolanta Szczerba-Kobiałka, Janusz Starzyk w narciarstwie alpejskim oraz Ireneusz Kubin i Marek Pandyra w łyżwiarstwie szybkim.

 Jubileusz - tak bardzo ważny ze względu nie tylko na  ilość lat ale i samą historię
. "Tworzyli  ją  wielcy ludzie, jest ważny dla narciarzy starej daty, na których patrzą narciarze śmigajacy carvingowym skrętem - Młodzi ludzie tylko nauczyli się jeździć  a nie zadzierżgnęli więzi międzyludzkich jak miało to miejsce w naszym Klubie" - mówi vice prezes Maciej Wasylkowski.
" Klub miał wpływ nie tylko na sport ale i na wiele dziedzin życia zawodników" dodaje.

"Bardzo ważne jest to  ze bywałao ze jedynymi reprezentantami Polski  w narciarstwie byli
tylko zawodnicy SNPTT"
wspomina jeden z poprzednich prezesów klubu Ryszard Drągowski- " I to jest piękne"
 Jubileusz był okazją do podziekowąń - dla Olimpijczyków, zawodników, trenerów, działaczy i pracowników , którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy i odznaki. Korzystając z tak pięknej okazji wręczone zostały również  odznaczenia państwowe. Wsród uhonorowanych Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski był trener SNPTT Janusz Fortecki.
Wręczone zostały również odznaczenia resortowe .
Odznaki Zasłużony dla sportu otrzymali:" Jan Bachleda Curuś, Stefan Rogalski, Zofia Kiełpińska, Ryszard lesniak, Andrzej Stachowski, Ryszard Wiśniowski i Bożena Zagata.
 Klub również pamiętał o instytucjach i osobach, które wspierali i wspierają działalnośc najstarszego działajacego klubu narciarskiego w Polsce.  Wręczone zostały pamiątkowe platery i statuetki.

Uroczystość uświetniły: wystawa dziejów skoków narciarskich autorstwa Jerzego Gruszczyńskiego i Marka Zaniewskiego,  prezentacja postaci Bronisława Czecha oraz 30 olimpijczyków - zawodników SNPTT. która dokonał Wojciech Szatkowski oraz występ młodzieży z Państwowej Szkoly Muzycznej noszącej imię założyciela klubu i jego vice prezesa Mieczysława Karłowicza.





«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    3309



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024