Zawsze w krajowej czołówce
Zakopiański AZS to ewenement na sportowej mapie Polski. Klub nie posiada swojej bazy, obiektów sportowych, co więcej mieści się tylko w jednym pokoiku domku campingowego a w rankingach niezmiennie plasuje się w krajowej czołówce.
AZS Zakopane-AWF Kraków, bo taka jest pełna nazwa klubu działa w oparciu o porozumienie z AWF Kraków dla wspólnych sekcji w dyscyplinach zimowych. Są to: łyżwiarstwo szybkie, snowboard, narciarstwo alpejskie, biegi narciarskie. Jest już powołana kolejna sekcja: skoków i kombinacji norweskiej.
Trzon kadry zawodniczej stanowią studenci krakowskich uczelni wywodzący się wszakże z zakopiańskiego AZS-u w większości uczniowie SMS Zakopane. Podstawą funkcjonowania klubu jest działalność społeczna, ale także dotacje otrzymywane z niektórych organizacji i instytucji. Są to pieniądze przekazywane na działania celowe. Zakopiański AZS otrzymuje je z Ministerstwa Sportu na programy Akademickiego Centrum Szkolenia Sportowego, z Zarządu Głównego AZS, z Tatrzańskiego Związku Narciarskiego i Urzędu Miasta Zakopane. Bardzo ważna dla zakopiańskich akademików jest współpraca ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego, właścicielami obiektów sportowych i wyciągów narciarskich. Za treningi na tych obiektach AZS oczywiście płaci, ale nie są to stawki komercyjne. Poza dotacjami klub zarabia na swoje utrzymanie poprzez organizację imprez masowych. Najbardziej znaną z nich jest Koziołek Matołek. Przydałby się jednak klubowi strategiczny sponsor, co pozwoliłoby zakopiańskiemu AZS-owi, znacząco poszerzyć ofertę dla zakopiańskich dzieci i młodzieży.
Miniony sezon był niezwykle udany dla AZS AWF Zakopane-Kraków. Na igrzyskach Olimpijskich w Turynie w reprezentacji Polski startowało 6 zawodników wywodzących się z AZS Zakopane. Byli to: Katarzyna Wójcicka i Konrad Niedźwiedzki w łyżwiarstwie szybkim, Dagmara Krzyżyńska w narciarstwie alpejskim, oraz Jagna Marczułajtis, Mateusz Ligocki i Rafał Skarbek Malczewski w snowboardzie. Oczywiście ci sportowcy przed i po olimpiadzie startowali w szeregu imprezach światowej rangi zdobywając medale i przynosząc chlubę polskiemu sportowi i co zrozumiałe swojemu macierzystemu klubowi.
W krajowym championacie zakopiański AZS zdobył 85 medali we wszystkich kategoriach wiekowych w tym 44 złote, 23 srebrne i 18 brązowych. Najbardziej medalodajną dyscypliną było łyżwiarstwo szybkie - 58 medali.
W rankingu za rok 2005 AZS Zakopane uplasował się na 2 miejscu w Polsce wśród klubów aglomeracji liczących od 20 do 50 tysięcy mieszkańców. To już trzeci rok z rzędu jak zakopiańscy akademicy zajmują 2 lokatę w tym rankingu. Należy przypuszczać, że po takiej ilości medali w 2006 roku nikt już nie wyprzedzi AZS Zakopane w tej klasyfikacji.
Nie tylko studenci olimpijczycy przyczynili się do tak wysokiej pozycji AZS Zakopane. W klasyfikacji generalnej Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzież AZS Zakopane zajął 1 miejsce. I tak łyżwiarze byli bezkonkurencyjni, alpejczycy uplasowali się na 2 miejscu a snowbordziści wywalczyli 3 lokatę.
Co zatem stanowi, że AZS Zakopane zajmuje tak silną pozycję w polskim sporcie. To oczywiście ludzie, działacze, trenerzy i rodzice. To właśnie rodzice we współczesnym sporcie w początkach karier sportowych swoich dzieci spełniają szczególnie ważną rolę. W klubie panuje przyjazna atmosfera wzajemnej życzliwości. Działacze i trenerzy nie liczą na wysokie apanaże, w większości pracują społecznie, lub za skromne wynagrodzenie. Duszą i sercem klubu jest Pani Teresa Marasek wiceprezes ds. administracyjnych. Pani Teresa w zasadzie jednoosobowo prowadzi całą dokumentację klubu a spraw z nim związanych jest, co niemiara. Prezesem klubu jest Zbigniew Kucia jednak znaczącą rolę w zakopiańskim AZS odgrywają jego czołowi działacze. Są to wiceprezesi: Wojciech Gajewski, Maciej Krakowski, Krzysztof Całka właściciel Campingu pod Krokwią, który udostępnił pomieszczenie dla klubu w sytuacji, gdy ten został wyeksmitowany z dawnej siedziby DW „Teresa”. Trenerzy w AZS Zakopane zatrudnieni są na cząstkach etatów. To nie tylko szkoleniowcy w ścisłym znaczeniu tego słowa, to także ofiarni działacze, animatorzy wielu przedsięwzięć w swoich dyscyplinach sportowych.
Przejawem przyjaznej rodzinnej atmosfery w zakopiańskim AZS-esie, są coroczne narciarskie zawody rodzinne i spotkania podsumowujące sezon. Takie spotkanie odbyło się na Campingu pod Krokwią. Na nim działacze klubu z dumą prezentowali wywalczone przez zawodników AZS Zakopane puchary w ogólnopolskich rankingach klubowych. Odczytany został list gratulacyjny Ministra Sportu Tomasza Lipca do zawodników, trenerów i działaczy klubu za osiągnięcia w polskim sporcie. Najlepszym zawodnikom zostały wręczone puchary i skromne nagrody za ich wybitne wyniki sportowe.
Działacze nie zapomnieli również o trenerach a szczególne wyrazy uznania i wdzięczności otrzymał obchodzący 50 lecie działalności trenerskiej Eligiusz Grabowski trener łyżwiarzy.
Najlepsza polska łyżwiarka Katarzyna Wójcicka wręczyła jubilatowi Eligiuszowi Grabowskiemu olbrzymi bukiet czerwonych róż,
Najwybitniejsze osiągnięcia zawodników AZS Zakopane w sezonie 2005/06.
Łyżwiarstwo szybkie:
Katarzyna Wójcicka – 8,10,11,16 miejsce na IO, 6,12,14 miejsca na MŚ, 4 miejsce ME,
5 złotych medali w MP,
Konrad Niedźwiedzki - 12, 13 IO, 2,5,8 MŚ, 1,2 ME, 2 złote, srebrny i brązowy medal MP,
2 złote i brązowy medal Mł.MP,
Luiza Złotkowska – 3,6,7 – ME-U23, 2 złote, 4 srebrne medal MP, 5 złotych medali Mł.MP,
Rafał Gąsior – 2 srebrne medale MP,
Alicja Trzebinia – 1 złoty, 1 brązowy medal MP,
Sebastian Druszkiewicz - 1 złoty MP, srebrny i brązowy Mł.MP, 1 miejsce PP,
Roman Krzeptowski – 1 złoty medal MP, 4 złote i srebrny medal MPJ,
Dariusz Stanuch – brązowy medal Mł.MP,
Mateusz Bajer – 3 srebrne i brązowy MPJ,
Magdalena Konstanty – srebrny i brązowy Mł.MP,
Hanna Cudzych – brązowy MPJ,
Szymon Lenart – srebrny MPJ,
Maciej Gąsienica – srebrny MPJ,
Andrzej Gąsienica-Laskowy – 3 złote, 2 srebrne OOM,
Andrzej Szczepaniak – złoty, 2 brązowe OOM,
Andrzej Gut Mostowy – trzy x 3 miejsce OZD.
Trenerzy: Eligiusz Grabowski, Krzysztof Niedźwiedzki.
Snowboard:
Jagna Marczułajtis – 17 IO, 1 PŚ, 4 PE, złoty, brązowy MP,
Mateusz Ligocki – 20 IO, 9 PŚ, 2 złote MP,
Rafał Skarbek Malczewski – 22 IO, 15 PŚ, srebrny MP,
Wojciech Pająk – 2 złote MP,
Karolina Sztokfisz – 5 MŚJ, 4 PE, srebrny MP, 2 złote MPJ,
Andrzej Gąsienica Daniel – złoty, brązowy MPJ,
Przemysław Buczyński – srebrny MP,
Tomasz Tylka – złoty MPJ, Paulina Pawłowska – brązowy MP,
Michał Gaczorek – złoty i srebrny OOM.
Trenerzy: Marcin Sitarz, Michał Sitarz, Michał Sitarz jr.
Karolina Sztokfisz nadzieja polskiego snowboardu z trenerem Marcinem Sitarzem i wiceprezesem Krzysztofem Całką,
Narciarstwo alpejskie:
Karolina Riemen – złoty MP, 3 złote OOM,
Dagmara Krzyżyńska – srebrny MP,
Mateusz Hebda – złoty MP ski cross,
Marta Berezik – brązowy MP, 1 miejsce PP carving,
Jakub Kłusak – złoty i srebrny OOM.
Trenerzy: Marta Zborowska, Bożena Trzebunia, Jerzy Witowski.
Karolina Riemen zdobyła w tym roku swój pierwszy złoty medal na seniorskich mistrzostwach Polski
Bracia Michał i Jakub Kłuskowie to czołowi polscy alpejczycy w swoich kategoriach wiekowych
Biegi narciarskie:
Wojciech Biskup – 3 miejsce AMP.
Trenerzy Barbara Gał, Anna Pawlikowska, Jerzy Witowski.
tekst i fot Z. Karaś Dziennik Polski
|