Zakopiański COS otrzyma z budżetu Ministerstwa Sportu 35 mln złotych na modernizację obiektów oraz projekty nowych. Ruszy również budowa nowego sztucznie mrożonego toru lodowego, który jest najważniejszą inwestycję, bowiem w przyszłym roku w Zakopanem mają się odbyć Mistrzostwa Świata juniorów i juniorów młodszych w łyżwiarstwie szybkim. COS - ogłosił już przetarg. Koszt inwestycji ponad 18,5 mln zł.
Podczas konferencji prasowej Poseł Andrzej Gut Mostowu powiedział że kolejne inwestycje to: modernizacja stadionu lekkoatletycznego kosztować będzie 6 i pół miliona, przebudowa basenu ponad 3 miliony. Na wykonanie dokumentacji projektowej remontu hotelu "Zakopane" oraz budowy pawilonu Wielkiej Krokwi i hali sportowej przekazany zostanie milion złotych.
Uczestniczący w konferencji pełniący obowiązki dyrektora Zakopiańskiego COS Jan Walkosz powiedział że ponad 5 mln złotych zabezpieczone jest na budowę nowego wyciągu krzesełkowego wywożącego skoczków na Wielką Krokiew. Prace modernizacyjne rozpoczeły się w kwietniu. "W zaplanowanym na lipiec otwarciu nowego wyciągu ma wziąć udział Adam Małysz" - dodał Jan Walkosz.
Modernizacja wybudowanego w 1961 roku wyciągu krzesełkowego Wielkiej Krokwi rozpoczęła się od demontażu starych urządzeń i zalania fundamentów pod siedem podpór. Nowy wyciąg będzie miał długość ponad 340 metrów a różnica poziomów pomiędzy stacją dolną a górną wyniesie 130 metrów. 50 dwuosobowych krzesełek będzie się poruszać z prędkością 1,2 metra na sekundę ale w ciągu godziny przewiezie ponad 600 osób. Na wysokości progu powstanie platforma, a dolna stacja umiejscowiona zostanie na wysokości zachodniej bramy wybiegu wielkiej Krokwi.
W połowie maja rozstrzygnięty ma zostać przetarg na wykonawstwo, i na przełomie maja i czerwca rozpocznie się budowa sztucznie mrożonego toru lodowego - Zakopane będzie w przyszłym roku gospodarzem mistrzostw świata juniorów, więc pierwszy etap inwestycji czyli sztucznie mrożone dwa tory główne i jeden do rozgrzewki, nagłośnienie, oświetlenie i pomiar czasu musi być zakończony w listopadzie, drugi etap czyli ciągi komunikacyjne i prace wykończeniowe - w maju przyszłego roku. "Najnowocześniejsze systemy zapewnią mrożenie nawet przy 10 stopniach powyżej zera. Będzie to czwarty tego typu obiekt w Polsce po warszawskich Stegnach, Tomaszowie Mazowieckim oraz Sanoku. Jest jeszcze tor w Lubinie, ale 250-metrowy" podkreślił Krzysztof Gąsienica - Członek Zarządu Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego.
Kolejna inwestycja czekająca zakopiański COS to modernizacja wybudowanego w 1967 roku stadionu lekkoatletycznego i boiska. W ramach inwestycji zaplanowano między innymi wymianę murawy, położenie tartanowej nawierzchni na ośmiotorowej bieżni i zbudowanie nowych trybun. Zmodernizowane zostanie również boisko wielofunkcyjne znajdujące się obok stadionu. Prace mają rozpocząć się w tym, a zakończyć w przyszłym roku.
Według dyrektora Jana Walkosza, modernizacja wybudowanego w latach 80-tych basenu COS polegać będzie głównie na wymianie przeciekającej niecki, zniszczonej armatury rur oraz kilku elementów konstrukcyjnych. "Ponadto, co brzmi chyba dość zabawnie, musimy wydłużyć nieckę basenu do 25 metrów. Nie wiem dlaczego, ale budujący basen wykonali nieckę o 6 centymetrów krótszą" - dodał Walkosz.
Ministerstwo Sportu przekazało zakopiańskiemu COS milion złotych na wykonanie dokumentacji projektowej. W tym roku rozpoczną się prace projektowe rozbudowy istniejącego od 1962 roku pawilonu pod Wielką Krokwią. Mają tu się znaleźć między innymi nowoczesne kabiny komentatorskie, sale konferencyjne i dobrze wyposażone zaplecze techniczne. Koszt budowy pawilonu to 12 milionów złotych.
Ze środków ministerialnych powstanie także projekt nowej hali sportowej. Zdaniem dyrektora Jana Walkosza, obecna wybudowana w 1961 roku hala nie spełnia wymogów technicznych i nie zapewnia odpowiednich warunków treningowych. Nowa hala będzie pełnowymiarowa z salą judo i siłownią. Hala ma kosztować 35 milionów złotych.
Także projekt hotelu "COS Zakopane" został ujęty w ministerialnym "Planie inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu na rok 2008". Według dyrektora Jana Walkosza, wybudowany w 1961 roku obiekt będzie musiał przejść gruntowną przebudowę, której koszt oszacowano na 25 milionów złotych.
Całość prac modernizacyjnych Ośrodka Przygotowań Olimpijskich ma zakończyć się w 2013 roku. "Chcemy jeszcze zmodernizować hotel +Imperial+ co według naszych szacunków kosztowałoby około 30 milionów złotych, czyli pełna modernizacja obiektów zakopiańskiego COS może kosztować ponad 100 milionów złotych" - ocenił pełniący obowiązki dyrektora COS w Zakopanem Jan Walkosz.
|