W najbliższy poniedziałek z Zakopanego wyrusza Polska wyprawa ratowników na 100 lecie TOPR - celem jest Dhaulagiri.
Dla uczczczenia tej rocznicy siedmiu ratowników TOPR postanowiłao zdobyć liczacy 8167 m szczyt Dhaulagiri.
– Pomysł zorganizowania wyprawy na stulecie TOPR zrodził się w ubiegłym roku – wyjaśnia Ryszard Gajewski, kierownik wyprawy, alpinista i himalaista z dużym doświadczeniem w górach wysokich. – Rozmawiałem o tej górze z Arturem Hajzerem, który w ubiegłym roku wraz z Robertem Szymczakiem wszedł na nią drogą pierwszych zdobywców, a więc tą, którą również my zamierzamy wchodzić. Udało się zebrać kilkuosobowy zespół, założyć fundację „Wyprawa na 100-lecie TOPR”, pozyskać sponsorów, zgromadzić środki finansowe i ekwipunek.
W 1909 roku zostało powołane i zarejestrowane Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jako organizacja do niesienia pomocy ofiarom wypadków górskich. Na jej czele staną żeglarz, taternik, późniejszy generał Mariusz Zaruski. Nieprzerwanie od prawie stu lat organizacja ta funkcjonuje w Tatrach służąc społeczeństwu polskiemu i turystom tatrzańskim. W celu uświetnienia jubileuszu 100-lecia powstania TOPR organizujemy wyprawę na ośmiotysięczny szczyt Dhaulagiri, jednocześnie chcemy przypomnieć udział Polaków w zdobywaniu tej góry. W roku 1958 i 1960 w zwycięskiej wyprawie szwajcarskiej wzięli udział dwaj Polacy: Jerzy Hajdukiewicz z Zakopanego i Adam Skoczylas z Krakowa. Lekarz Jerzy Hajdukiewicz był wybitnym alpinistą i aktywnym członkiem TOPR przez prawie 50 lat, przez kilkanaście lat był lekarzem naczelnym TOPR. Wyprawa na Dhaulagiri ma także przypomnieć dokonania tatrzańskie i himalajskie Jerzego Hajdukiewicza zmarłego w 1989 roku.
Dhaulagiri I - to siódmy szczyt Ziemi, wznoszący się na wysokość 8167 m n.p.m. Położony jest w środkowo- zachodnich Himalajach Nepalu, oddzielony od pobliskiej Annapurny głęboko wcięta doliną rzeki Kali Gandaki. Nazwa szczytu powstała z połączenia dwóch sanskryckich słów: dhavala - biały, giri - góra i oznacza Białą Górę. Przez pewien czas, od pomiarów dokonanych w 1818 roku aż do połowy XIX wieku, Dhaulagiri był uważany za najwyższą górę świata.
Dhaulagiri jest szczytem wymagającym, rzadko atakowanym ze względu na trudności. Jest przedostatnim z ośmiotysięczników zdobytym przez człowieka. Trzeba dysponować dużym doświadczeniem górskim i wysokimi umiejętnościami technicznymi aby zmierzyć się z "Białą Górą". Będziemy atakować szczyt granią północno-wschodnią tzw. Drogą Szwajcarską oraz ścianą północną Drogą Japońską (przez "gruszkę") w stylu alpejskim. Baza zostanie założona na wysokości 4800 m, obóz I - 5600 m, obóz II - 6500 m, obóz III - 7400 m i stamtąd rozpocznie się atak szczytowy.
Wyprawa będzie liczyć 7 uczestników będących ratownikami TOPR. W składzie wyprawy są ratownicy, którzy zdobywali już szczyty ośmiotysięczne trudnymi drogami wspinaczkowymi, jak również ratownicy, którzy należą do czołówki wspinaczy młodego pokolenia. są to: Ryszard Gajewski, Maciej Pawlikowski, Roman Mazik, Edward Lichota, Tomasz Witkowski, Grzegorz Bargiel i Andrzej Mikler
Termin rozpoczęcia wyprawy to 23 marca 2009 powrót do kraju planowany jest na 14 maja 2009.
|