Konferencja p.t."Przyszłość sportu w Tatrach i pod Tatrami" rozpoczęła w czwartek (30.04) obchody jubileuszu 60 - lecia powstania Ośrodka Wyszkolenia Sportowego i 40 - lecia COS w Zakopanem.
W konferencji zorganizowanej z inicjatywy dyrektora OPO COS w Zakopanem Franciszka Bachledy Księdzularza udział wzięli m.in. prezesi Polskiego Związku Narciarskiego i Tatrzańskiego Związku Narciarskiego, rektor krakowskiej AWF, dyrektorzy TPN i PKL, dyrektor ZSMS, przedstawiciele władz i rady miasta, PTTK, prezesi klubów i związków sportowych oraz sportowcy.
Dyrektor Franciszek Bachleda Księdzularz przypomniał, że obecnie prowadzone i planowane inwestycje sportowe w Zakopanem to tylko realizacja projektów sprzed lat. "W latach trzydziestych ubiegłego wieku na wyrysowanych planach rozwoju Zakopanego znajdowało się kilkanaście obiektów sportowych. Do dnia dzisiejszego powstało ich... kilka. To bardzo smutne w mieście, gdzie odbyło sie i mam nadzieję odbędzie wiele imprez rangi światowej" - powiedział Ksiedzularz.
Dyrektor COS poinformował, że ujęta w programie Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej pełna modernizacja obiektów zakopiańskiego Ośrodka Przygotowań Olimpijskich potrwa do końca 2015 roku i kosztować będzie 220 milionów złotych.
Na temat inwestycji sportowych w Zakopanem mówili także dyrektorzy TPN i PKL. "Nie było i nie będzie problemów z modernizacją istniejących obiektów sportowych. To nie TPN zamknął drogę dla sportu wyczynowego - to wymogi i przepisy" -podkreślił dyrektor TPN Paweł Skawiński.
Jego zdaniem to właśnie przepisy ustalające parametry tras narciarskich zmieniły rejon Kasprowego Wierchu w obszar rekreacyjno-treningowy. "Nie można tam zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody sztucznie utwardzić trasy. Jeżeli jednak ingerencja w przyrodę jest niewielka, wychodzimy naprzeciw dobrym pomysłom. Tak było z budową toru lodowego i będzie z rozbudową tras biegowych w obrębie zespołu skoczni". Dyrektor przypomniał także historie tras biegowych na Cyrhli. "Te trasy można powiedzieć umarły smiercią naturalną. Przyroda zrobiła swoje - wszystko zarosło, bo nie było zainteresowania tamtym terenem".
Dyrektor Skawiński podkreślił, że nie wyobraża sobie przebudowy stoku Nosala. "Sam pomysł dwukrotnego poszerzenia istniejacej trasy uruchomiłby potęzna dyskusję i protesty ze strony srodowisk ekologicznych".
Dyrektor Paweł Murzyn podkreślił, że Polskie Koleje Linowe byłyby gotowe zainwestować pieniądze w dalszą modernizację obiektów w rejonie Kasprowego Wierchu. "Blokadą dla nas są tu przepisy o ochronie przyrody. Tak jest z utwardzaniem tras. Mamy tez trudności z modernizacją kolei krzesełkowej w kotle Goryczkowym - obiekt funkcjonuje w obszarze Natura 2000 i rezerwacie przyrody. Szcerze mówiąc przyszłośc tej inwestycji stoi pod wielkim znakiem zapytania".
Podczas konferencji podkreślono dobrą współpracę wszystkich zakopiańskich środowisk. "Wzajemne zrozumienie pozwala od wielu lat na organizację dużych sportowych imprez międzynarodowych. To też daje nadzieję na przyszłość. Prowadzimy poważne inwestycje, po raz trzeci Zakopane kandyduje do organizacji mistrzostw świata w narciarskich konkurencjach klasycznych, a jest to możliwe tylko dzięki dobrej współpracy" - posumował dyrektor zakopiańskiego COS Franciszek Bachleda Ksiedzularz.
Naczelnik wydziału sportu Urzedu Miasta zakopane a jednocześnie dyrektor kandydatury miasta do organizacji mistrzostw świata w narciarswie klasycznym w 2015 roku Zofia Kiełpińska poinformowała zebanych, że 30 kwietnia FIS przyjęła aplikację kandydatury Zakopanego.
"Przyjęcie aplikacji przez Federację Narciarską oznacza, że nasza dokumentacja jest kompletna. "Wniosek nie różni się znacznąco od dwóch poprzednich. Sa tam cztery założenia:
-zgoda z naturą
-wszędzie jest blisko
-tu nie możesz się nudzić
-przyjaciele narciarstwa
jednym słowem oferta dla sportowców, działaczy,mieszkańców i turystów"
Zofia Kiełpińska dodała, że ta impreza to wielkie wyzwanie logistyczne. " To 6 konkurencji biegowych kobiet i 6 mężczyzn, skoki kobiet i mężczyzn no i kombinacja - 100 tysiecy ludzi którzy przyjechakli specjalnie na imprezę trwajacą prawie 2 tygodnie. Trzeba zorganizowac transport, bezkolizyjne ciągi piesze i wszystko tak, aby jak najmniej komplikować życie mieszkańcom Zakopanego"
Dyrektor podkresliła, że wszystkie środowiska przychylne organizacji mistrzostw muszą zewrzeć szyki i zrobić wszystko aby przygotować Zakopane pod konieczne inwestycje sportowe. "Tak aby komisja FIS zobaczyła, że nie czekamy na ich decyzję o przyznaniu ale że sami o to walczymy chociażby budując trasy biegowe, które mogą wreszcie otrzymać homologację. Boję się, że jeżeli nie dostaniemy prawa organizacji tej imprezy w 2015 roku, to już nigdy nie zrobimy mistrzostw świata w Zakopanem".
Stanowisko Zofii Kiełpińskiej poparł prezes PZN Apoloniusz Tajner. Jego zdaniem to nie brak przedstawiciela w radzie FIS, jak to podkreślano po niepowodzeniach w głosowaniach o przyznanie MŚ na 2011 i 2013 r, ale własnie brak tras biegowych był powodem odrzucenia kandydatury Zakopanego. "W mojej ocenie budowanie i modernizowanie obiektów sportowych pokaże zaagngażowanie i determinację miasta. Trzeci start to duża szansa i mam nadzieję, że Zakopane dostanie te mistrzostwa".
Zapytana o konntrkandydatów Zakopanego Zofia Kiełpińska powiedziała, że FIS oficjalnie jeszcze nie oglosił kto stara się o organizację MŚ w 2015 roku.
"Myślę, że stanie się to za kilka dni".
Kilka miesięcy wczesniej burmistrz Janusz Majcher poinformował nasz portal, że najpoważniejszymi kontrkandydatami Zakopanego będą szwedzkie Falun i niemiecki Oberstdorf.
W staraniach o organzizację mistrzostw ponownie wspierają miasto PZN i TZN. Również finansowo. Zakopane i oba związki dzielą się równo kosztami składki do FIS (25 tysięcy franków szwajcarskich). Ambasadorem kandydatury jest znany alpejczyk Andrzej Bachleda +Ałuś+. Będzie on też kandydatem Polski do rady FIS.
Dyrektor Jan Walkosz poinformował o planie modernizacji OPO COS Zakopane w latach 2008-2015. Łączna kwota jaką może otrzymać zakopiański COS na ten cel to 220 mln. zł. (Szczegóły programu niebawem na naszej stronie).
Obchody jubileuszu 60 - lecia powstania Ośrodka Wyszkolenia Sportowego , 40 - lecia COS w Zakopanem a także 90 lecia PZN potrwają do końca roku.
strona: 1/2
1 2
|
|