Zakopiańczyk Jakub Zalotyński zagra 22 sierpnia w Mistrzostwach Polski w darcie POD. Jest rozstawiony w gronie ośmiu najlepszych dzawodników w Polsce , m.in. obok największej gwiazdy polskiego darta Krzysztofa Ratajskiego oraz takich graczy jak Krzysztof Galus, Krzysztof Kciuk, Mirosław Gaczorek którzy są czołowymi darterami w naszym kraju. Rozgrywki Steel Darta odbywają się pod Patronatem Polskiej Organizacji Darta
Mistrzostwa Polski POD 2009
odbędą się w dniach 21-23.08. w Gorzowie Wlkp. Do mistrzostw Polski 2009 POD kwalifikuje się czołowa 64-ka rankingu męskiego POD oraz wszystkie panie z rankingu żeńskiego POD. Dodatkowo do turnieju męskiego, w którym zagra w sumie 128 zawodników, zostaną zakwalifikowani zawodnicy, których wybiorą regionalni przedstawiciele SuperLIGI. Każdy region SL otrzyma 7 miejsc do podziału. Pozostałe 8 miejsc otrzyma do dyspozycji zarząd POD jako Dzikie Karty.
Terminarz
21.08. Turniej okręgowy POD (OPEN)
22.08. Turniej pań
Turniej panów
23.08. Turnieje deblowe pań i panów (OPEN)
Inne rozgrywki
BULL'S SuperLIGA
BULL'S SuperLIGA to seria turniejowa stworzona przez Polską Organizację Darta. Celem tego projektu jest danie najlepszym graczom z poszczególnych regionów szansy na grę na najwyższym poziomie. Głównym systemem gry BULL'S SuperLIGI będzie system "każdy z każdym" . Zwieńczeniem serii turniejów będzie turniej finałowy, w którym spotkają się najlepsi gracze ze wszystkich regionów SuperLIGI.
W turnieju finałowym BULL'S SuperLIGI w sezonie 2009 udział weźmie 32 zawodników ze wszystkich regionów BSL. Regiony otrzymają następującą ilość miejsc w turnieju ogólnopolskim : Poznań 4, Kraków 4, Gorzów 3, Głogów 3, Warszawa 3, Łódź 4 , Śląsk 3 oraz Pomorze 2 miejsca . Pozostałe miejsca w turnieju zostaną przydzielone jako dzikie karty dla regionów, które są wyjątkowo aktywne pod względem propagowania steeldarta oraz organizowania turniejów rankingowych POD.
Są to odrębne rozgrywki ligowe, nie zaliczające się do rankingu POD
Turnieje Rankingowe
Są rozgrywane systemem double KO bądź też single KO. Wyboru systemu rozgrywek dokonuje organizator danego turnieju
Turnieje klubowe – turnieje najniższej rangi, rozgrywane najczęściej, pula nagród oraz punktów rankingowych do zdobycia jest niewielka. W trakcie sezonu 2008/2009 zostało rozegranych około 115 turniejów klubowych, miasta, w których rozgrywano te turnieje to Kraków, Warszawa, Głogów, Sosnowiec, Gorzów Wielkopolski, Radom, Lubniewice, Malbork, Gdynia.
Turnieje okręgowe – to turnieje o rangę wyższe od klubowych, Można uzyskać tutaj wiekszą ilość punktów rankingowych, a także pula nagród jest dużo większa. W minionym sezonie turnieje rangi okręgowej rozegrano w dwóch ośrodkach darterskich: Poznań oraz Gdynia
Turnieje krajowe – wyższe rangą od okręgowych, wyższa pula nagród i punktów rankingowych do zdobycia. W minionym sezonie rozegrano dwa takie turnieje. Pierwszym były Otwarte Mistrzostwa Wielkopolski w Rokietnicy, drugim natomiast Otwarte Mistrzostwa Małopolski w Krakowie
Tak wyglądał system rozgrywania turniejów w sezonie 2008/2009
Wszystkie rozgrywki (z wyjątkiem debli na mistrzostwach polski – 701 double out) rozgrywane są systemem 501 double out. Ilość legów potrzebnych do zwycięstwa w meczu danych rozgrywek jest ustalana i podawana do wiadomości zawodnikom przed startem rozgrywek przez organizatora danej imprezy
21 sierpnia startuje nowy sezon rozgrywkowy POD
W sezonie przewidziano minimum 6 turniejów krajowych plus Mistrzostwa Polski, finał ogólnopolski SuperLIGI oraz turniej Polish Masters. Ponadto turnieje klubowe nie ujęte przez władze POD w planach rozgrywek będą zgłaszane na bieżąco w trakcie trwania sezonu.
Rozgrywki Soft Darta
W Krakowie funkcjonuje drużynowa liga soft darta ( darta elektronicznego) pod nazwą Krakowska Liga Darta (KLD). Rozgrywki pod patronatem tej lokalnej organizacji podzielone są na kilka szczebli, ponadto KLD organizuje także Indywidualny Puchar Ligi – cykl trzech turniejów (na otwarcie, w połowie i na zakończenie sezonu). Sezon rozpoczyna się zazwyczaj końcem września a kończy się w czerwcu.
W sezonie 2008/2009 w I Lidze KLD grało 12 zespołów, a w II Lidze KLD podzielonej na dwie grupy uczestniczyło w sumie 16 drużyn.
Podczas meczu w KLD rozgrywanych jest 10 pojedynków (8 singli oraz 2 deble) wszystkie systemem 501 double out. Gra toczy się do dwóch wygranych legów.
Polska Federacja Darta organizuje rozgrywki Soft darta na terenie Polski, prowadzony jest ogólnopolski ranking RaDaR, jednakże nie ma ona nic wspólnego z KLD.
Sylwetka : Jakub Zalotyński
POLSKA / ZAKOPANE
DATA URODZENIA : 22/03/1985
START KARIERY : 2001.
HOBBY : SPORT, HISTORIA, ZARZĄDZANIE ORGANIZACJAMI SPORTOWYMI
NAJSZYBSZE ZAKOŃCZENIE : 15 LOTKA
SPONSOR : BRAK
OSIĄGNIĘCIA :
Soft dart:
Indywidualnie:
- 4 m. Młodzieżowe Mistrzostwa Polski – Rogoźno Wielkopolskie 10.05.2003
- 1 m. Otwarte Mistrzostwa Zakopanego 22.02.2003
- Kwalifikacja i udział w Mistrzostwach Polski Zabrze 17.05.2003
- Kwalifikacja i udział w Mistrzostwach Polski Kraków 18.05.2002
Drużynowo:
- Złocień II 1 m. w klasyfikacji indywidualnej Ligi Podhalańskiej sezon 2002/2003
- Złocień II 3 m. w na koniec sezonu 2002/2003 4 m.
Steel dart:
- 4 m. w rankingu Polskiej Organizacji Darta (POD steeldart) w sezonie 2008/2009
- 7 m. w rozgrywkach Bulls Super Ligi Kraków w sezonie 2008/2009
- 9 m. w Otwartych Mistrzostwach Małopolski Kraków 05.04.2009
- Kwalifikacja do Mistrzostw Polski Gorzów Wielkopolski 2009 z ogólnopolskiego rankingu POD steeldart
Opis kariery:
Karierę rozpoczął w 2001 roku w dart klubie „Złocień”, początkow grałe w słabszych drużynach tego klubu, jednakże w miarę rozwoju umiejętności darterskich przechodził sukcesywnie do lepszych drużyn grających w tym klubie. Ponadto brał udział w wielu ogólnopolskich turniejach z cyklu Polish Dart Cup oraz turniejach rangi mistrzowskiej i okręgowej zaliczanych do ogólnopolskiego rankingu RaDaR. W 2002 roku udało mu się po raz pierwszy uzyskać kwalifikację do Mistrzostw Polski. Debiut w zawodach tej rangi miał miejsce w Krakowie. Rok 2003 okazał się bardzo udany dla młodego zawodnika . W lutym wygrał bardzo mocno obsadzony (udział brali czołowi zawodnicy polskiej sceny darterskiej) turniej okręgowy w Zakopanem. Ponadto zajął dziewiąte miejsce w Mistrzostwach Małopolski. Było to tylko zapowiedzią tego co nastąpiło nieco później. W maju 2003 roku odniósł bardzo duży sukces zajmując czwarte miejsce w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski, w walce o finał przegrał z późniejszym mistrzem Polski zarówno juniorów jak i seniorów. Ponadto w trakcie sezonu 2002/2003 wywalczył kwalifikację do Mistrzostw Polski rozgrywanych w Zabrzu. Jeżeli chodzi o rywalizację drużynową team, w którym grał zajął trzecie miejsce w Lidze Podhalańskiej, a on sam odnóosł jeszcze jeden sukces wygrywając klasyfikację indywidualną Ligi Podhalańskiej.
W sezonie 2003/2004 przeszedł do pierwszej drużyny „Złocienia” grającej w Małopolskiej Lidze Darta (MLD). W czasie tego sezonu dart musiał zejść jednak na dalszy plan gdyż był to czas,w którym pisał maturę oraz egzaminy wstępne na studia. Wraz z przeniesieniem się do Krakowa zaczął grać w Krakowskiej Lidze Darta (KLD), jednak przerwa jaką miał w grze, zmusiła go do budowania formy od nowa,w drużynie, która nigdy nie należała do faworytów rozgrywek nawet drugiej ligi. Skupił się zatem na grze tylko i wyłącznie dla drużyny, rezygnując z indywidualnych turniejów. W sezonie 2007/2008 zajął drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej II Ligi KLD, a druzyna uzyskała awans do I Ligi KLD.
Również pod koniec tamtego sezonu zaczął na nowo brać udział w turniejach indywidualnych.
Sezon 2008/2009 to sezon, który uwidocznił przepaść dzielącą rozgrywki I i II Ligi, Drużyna zajęła ostatnie miejsce, na pocieszenie Jkaub zajął trzynaste miejsce w klasyfikacji indywidualnej będąc liderem swojej drużyny. Ta postawa zaowocowała wieloma ofertami transferowymi ( nawet od czołowych drużyn), z których wybrał team beniaminka I Ligi.
Powyższy opis dotyczy tylko i wyłącznie kariery zawodniczej w Soft darcie ( dart na tarczach elektronicznych).
W sezonie 2008/2009 miał miejsce przełom w Polskim darcie w wersji steel ( dart na tarczach sizalowych), otóż po raz pierwszy w historii Mistrzostw świata BDO zagrał Polak Krzysztof Ratajski (co transmitowano nawet w stacji Eurosport). Spowodowało to wzrost zainteresowania klasyczną odmianą darta w Polsce oraz przyspieszyło start Polskiej Organizacji Darta. . W kończącym się 31 lipca sezonie zakopiańczyk rozegrał około czterdzieści turniejów rangi klubowej oraz kilku(wszystkich jakie miały miejsce) rangi krajowej.
Sezon kończy się 31 lipca, na chwilę obecna w rankingu ogólnopolskim POD Jakub Zalotyński zajmuje czwarte miejsce, co jest dużym sukcesem. Automatycznie dało mu to kwalifikację do Mistrzostw Polski, które będą rozgrywane 21-23.08.2009 w Gorzowie Wielkopolskim. Podczas tych zawodów rozgrywane będą trzy turnieje: Warm up(ranga okręgowa- dodatkową nagrodą będą dzikie karty do turnieju głównego), Mistrzostwa Polski 501 double out , Mistrzostwa Polski Deble 701 double out.
W kończącym się sezonie Zalotyński brał również udział w rozgrywkach Bulls Super Ligi region Kraków, do której został zaproszony jako uznany w środowisku gracz, a także jako reprezentant Podhala. W ów rozgrywkach zajął 7 miejsce wśród 24 zawodników. Był to duży sukces gdyż w tym regionie grały czołowe postacie , takie jak Krzysztof Kciuk, Krzysztof Galus, Mirosław Gaczorek, Robert Kaniewski czy też Piotr Dulczewski.
Steel dart dał mu również szansę wystąpienia w towarzyskim meczu międzynarodowym ze Szkotami. W meczu rozgrywane było 8 pojedynków singlowych oraz 4 deblowe. Po singlach Polacy remisowali z wyspiarzami, w czym zakopińączyk miał swój udział wygrywając pojedynek dwa do jednego. Deble natomiast pokazały , że dart faktycznie wywodzi się z wysp, w rezultacie czego polscy darterzy przegrali mecz 4-8.
Drużyny:
ZŁOCIEŃ KABARET ZAKOPANE – VII m. w II Lidze Podhalańskiej MLD - sezon 2001/2002
ZŁOCIEŃ III ZAKOPANE – II Liga Podhalańska MLD - pierwsza część sezonu 2002/2003
ZŁOCIEŃ II ZAKOPANE – III m. w II Lidze Podhalańskiej MLD druga część sezonu 2002/2003
ZŁOCIEŃ ZAKOPANE – wpisany do składu na sezon 2003/2004 przerwa związana z nauką
WIESZCZE SHAFT DART CLUB KRAKÓW – II m. w klasie C II ligi KLD – druga część sezonu 2004/2005
WIESZCZE SHAFT DART CLUB KRAKÓW – III m. w klasie C II ligi KLD – sezon 2005/2006
WIESZCZE KAMIENNA JAZZ CLUB KRAKÓW – VI m. w klasie B II ligi KLD – sezon 2006/2007
WIESZCZE KAMIENNA JAZZ CLUB KRAKÓW– IV m. w klasie B II ligi KLD,awans do pierwszej ligi KLD sezon 2007/2008
WIESZCZE PROMINENT CLUB KRAKÓW – XII m. w klasie A I ligi KLD sezon 2008/2009
AGH STUDIO – start w rozgrywkach klasy A I ligi KLD w sezonie 2009/2010, początek rozgrywek we wrześniu
|