6 stycznia zakopiański klub AZS obchodził uroczyście jubileusz 60-cio lecia działalności.
Z tej okazji odbyło się uroczyste poświecenie sztandaru klubu a podczas oficjalnych obchodów działaczom i zawodnikom klubu wręczono odznaczenia.
"60 lat działaności, to naprawdę duży jubileusz to historia zakopiańskiego klubu sportowego, która rozpoczęła się 2 maja 1949 roku, w związku z reorganizacją ruchu sportowego oraz likwidacją Harcerskich Klubów Sportowych i Harcerskiego Klubu Narciarskiego w Zakopanem. To ważne że klub przetrwał trudne burzliwe czasy dla sportu: zmianę finasowania działałności sportowej przez odgórne piony akademickie wojskowe czy też centralne rady związków zawodowych. Kluby finansowane z tych środków miały problemy a nasz ostał się dzięki pracy i zanagażowniu trenerów, zawodników oraz działaczy" mówi prezes Wojciech Gajewski
"Klub w ostatnim roku bardzo się rozrósł . Do istniejących dotychczas sekcji: narciarstwa alpejskiego, biegowego, snowboardu oraz łyżwiarstwa doszła bardzo liczna grupa skoczków narciarskich. Tę trzydziesto kilkuosobową grupę przejęliśmy na podstawie porozumienia z klubem Start Krokiew Zakopane, który zaprzestał działalności. Szereg zawodników tego klubu zaczęło studia i w związku z tym wejście w szeregi AZS daje im lepsze warunki zarówno treningów jak i studiowania. Obecnie klub liczy około dwustu zawodników w tych sekacjach , które wymieniłem." kontynuuje prezes.
Najważniejszą imprezą organizowaną przez AZS jest Memoriał Kornela Makuszyńskiego - zawody Koziołka Matołka organizowane od 60 lat.
W sporcie młodzieżowym zakopiański AZS od kilku lat czołowym klubem w Polsce a od dwóch lat w klasyfikacji gmin do 50 tyś mieszkańców jest najlepszym klubem sportowym w Polsce. W klasyfikacji ogólnopolskiej klubów sportowych szkolących młodzież znajduje się aktualnie na 11 miejscu.
To przekłada się również na wyniki seniorów:
"Pewne kwalifikacje olimpijskie mają już łyżwiarze Luiza Złotkowska i Konrad Niedźwiedzki oraz skoczkowie Kamil Stoch i Krzysztof Miętus . O krok od kwalifikacji są snowboardzistki Jagna Marczułajtis, Karolina Sztokfisz, łyżwiarz Sebastian Druszkiewicz oraz skicrossistka Karolina Riemen. Być moźe podczas pucharu świata w skokach takie kwalifikaacje uzyskają jeszcze skoczkowie Maciej Kot i Grzegorz Miętus. Tak że liczba naszych olimpijczyków może sięgnąć dziesięciu. To duży sukces naszego Klubu." - mówi Wojciech Gajewski
Jubileusz klubu ropoczął się uroczystą mszą św. odprawioną w kościele OO Bernardynów na Bystrem prowadzoną przez księdza Tyberiusza, który jest kapelanem klubu, podczas, której został poświęcony nowy sztandar.
Na jego awersie jest AZS-owski gryf połaczony z lilią i sokołem - to nawiązanie symboliki do powstania klubu, a na drugiej stronie znajdują się słowa " Honor , Sport, Nauka" wraz z ikonami dyscyplin sportowych uprawianych w klubie. Po mszy złożono wiązanki na grobach zmarłych zawodnikó i działaczy pochowanych na starym i nowym cmentarzu. Następnie w sali obrad UM Zakopane nastąpiło oficjalne spotkanie w trakcie którego przedstawiona została historia oraz działalność klubu, przemawiali zaproszeni goście, a najważniejszym pkt były odznaczenia.
Brązowy Krzyż Zasługi otrzymał Krzysztof Całka, odznaczenie Akademickiego Związku Sportowego im Bronisława Czecha za wybitne osiągnięcia sportowe otrzymał Konrad Niedźwiedzki. Odznaczenie im Piaseckiego dla trenerów otrzymał Michał Sitarz a pamiątkowe odznaki nadane przez zjazd AZS otrzymali Władysław Gąsienica Roj i Krzysztof Całka.
W uroczystościach wzięli udział starosta Andrzej Gasienica Makowski, burmistrzowie Zakopanego Janusz Majcher i Jan Gąsienica Walczak, przedstawiciel zarządu głównego AZS Bartłomiej Korpak, dyrektorzy COS Franciszek Bachleda Księdzulorz i Jan Walkosz, Józef Pawlikowski Bulcyk jako wice prezes PZN do spraw sportowych oraz prezes LKS Poroniec, prezes SNPTT Maciej Wasylkowski, prezes TZN Andrzej Kozak.
|