Zawodnicy z MMKS na podium unihokejowego turnieju Fatpipe Cup 2010

MMKS Nowy Targ wziął udział w prestiżowym turnieju unihokejowym Fatpipe Cup 2010 w Czeskiej Ostravie. Do zawodów wystawił drużynę chłopców (ur. w 1998 r.) i dziewcząt (ur. w 1992 i młodsze). Chłopcy powtórzyli swój wynik sprzed roku zajmując III miejsce, dziewczęta zajęły II miejsce.

Chłopcy zostali ulokowani w grupie A swojej grupy wiekowej. Prócz MMKS w tej grupie znajdowały się 4 drużyny czeskie. Nowotarżanie pewnie wygrali swój inauguracyjny mecz z TJ MEZ Vsetín aplikując im 6 goli, nie tracąc żadnej bramki. Drugi rywal FbŠ Bohemians DDM Praha 7 II również nie „narobił wiele szkód” nowotarskiej drużynie. W trzecim spotkaniu z Vitkovicami młodzi nowotarżanie urządzili sobie istny poligon strzelecki. Wygrali 14:2 a prymat w drużynie wiódł Alan Łyszczarczyk, który strzelił rywalom aż 5 goli, przy 4 innych zdobytych przez kolegów - asystował. Ostatni grupowy mecz z FBK Horní Suchá wygrał, MMKS w rozmiarach 7:3. Ta dobra gra dała im I miejsce w grupie.
Z pierwszego miejsca w grupie A awansowali od razu do ¼ finału gdzie ich rywalem był Torpedo Havířov. Mecz wygrali 7:3. Na prowadzenie MMKS wyprowadził w 8 min. Łyszczarczyk i mimo że gracze z Havirova w 12 min. wyrównali to w następnych minutach młodzi nowotarżanie jeszcze 6 razy zmieścili piłeczkę między słupkami. Czesi odpowiedzieli tylko dwoma trafieniami.
W półfinale (grało się już 3 x 15 minut) na MMKS czekał zespół SSK in X3M, który grupę B przeszedł bez porażki oraz gładko eliminując rywali w 1/8 finału (MMKS od razu znalazł się w ¼ finału) i ¼ finału. I tu podopieczni Arkadiusza Pysza natrafili na mur nie do przejścia. Już po 2 minutach przegrywali 0:2. W 12 min. Łyszczarczyk zdobył kontaktowego gola, lecz jeszcze przed przerwą Czesi zaliczyli trzecie trafienie. W II tercji młodzi Polacy, co prawda zdobyli, jako pierwsi gola znów zbliżając się na jedną bramkę, lecz w 22 min. zespół SSK in X3M podwyższył prowadzenie do dwóch goli. W III tercji czescy zawodnicy dołożyli jeszcze pięć trafień a polscy tylko jedno.
Tym samym młodzi chłopcy, z MMKS przegrali ½ finał i musieli zadowolić się grą o 3 miejsce. W tym meczu zwyciężyli rywali FBC BiX Ostrava žlutí 5:3 a wszystkie 5 goli dla MMKS zdobył Alan Łyszczarczyk. Zawody wygrał pierwszy zespół FbŠ Bohemians DDM Praha 7 pokonując w finale SSK in X3M 2:1.
Alan Łyszczarczyk z MMKS był też najskuteczniejszym zawodnikiem w tej grupie wiekowej zgromadził 32 pkt. za 19 goli i 13 asyst.
Wyniki grupy A – Elévové:
TJ MEZ Vsetín – MMKS Podhale Nowy Targ 0:6

Bramki dla MMKS: Łyszczarczyk, Podlipni, Borowicz, Olchawski, Worwa, Zając
MMKS Podhale Nowy Targ – FbŠ Bohemians DDM Praha 7 II. 7:3
Bramki dla MMKS: Borowicz 3, Podlipni 2, Łyszczarczyk, Zając.
SC WOOW Vítkovice – MMKS Podhale Nowy Targ 2:14
Bramki dla MMKS: Łyszczarczyk 5, Zając 3, Olchawski 2, Kieta, Buczek
MMKS Podhale Nowy Targ – FBK Horní Suchá 7:3
Bramki dla MMKS: Łyszczarczyk 3, Kieta, Zając, Podlipni, Borowicz.
¼ finału: Torpedo Havířov – MMKS Podhale Nowy Targ 3:7
Bramki dla MMKS: Łyszczarczyk 3, Kieta, Borowicz, Podlipni, Zając.
½ finału: SSK in X3M – MMKS Podhale Nowy Targ 9:3
Bramki dla MMKS: Łyszczarczyk, Borowicz, Zając.
Mecz o 3 miejsce: MMKS Podhale Nowy Targ – FBC BiX Ostrava žlutí 5:3
Bramki dla MMKS: Łyszczarczyk 5.
MMKS: Jakub Habura – Alan Łyszczarczyk, August Kieta, Bartłomiej Zając, Bartosz Olchawski, Daniel Pierzchała, Dominik Worwa, Karol Buczek, Maksymilian Maciaś, Mateusz Rapacz, Mateusz Siaśkiewicz, Rafał Podlipni, Sebastian Borowicz, Szymon Cyran; Trener: Arkadiusz Pysz
Również dziewczęta, które niedawno Polski Związek Unihokeja wykluczył z Finałów Mistrzostw Polski Juniorek Młodszych zagrały w zawodach w kategorii wiekowej dziewcząt urodzonych w 1992 roku i młodsze. W przypadku, MMKS najstarsze zawodniczki były z roku 1994. Unihokeistki MMKS za rywalki w grupie również miały cztery inne zespoły czeskie. Pierwszymi rywalkami, który przekonał się o sile Podhalanek był zespół FBŠ Bohemians. Agnieszka Timek (3 gole i 1 asysta) wraz z Katarzyną Kłak (1 gol i 2 asysty) rozmontowały ten zespół wspólnie dając wygraną MMKS w rozmiarach 4:1.
Drugie spotkanie grupowe z S.K. P.E.M.A. BCC Opava było już bardziej dramatyczne. Przez większą część meczu (grano 2 x 15 minut) to Opava wygrywała, ale tylko co najwyżej jedną bramką. Dopiero w 24 min. nowotarżanki w ciągu 4 sekund zdobyły dwa gole (najpierw Tymek a po chwili Timek) i wyszły na prowadzenie 4:3. Czeszki jednak po minucie znów wyrównały. W 28 min. Paulina Dębska wyprowadziła swą drużynę na prowadzenie, 5:4 lecz na 7 sekund przed końcem meczu Čermáková Sabina wepchnęła piłeczkę do bramki MMKS i rzutem na taśmę zespół z Czech uratował remis.
Trzecie spotkanie grupowe również nie było łatwe. Po I tercji zespół FBC BiX Ostrava prowadził już 4:2. Na szczęście nowotarżanki w II części meczu wzięły się za odrabianie strat. W ciągu niespełna 2 minut zdobyły trzy gole. Tego zwycięskiego nr 5. Zdobyła Justyna Florczak. Tym samym unihokeistkom MMKS udało się wyjść zwycięsko z tej batalii.
Meczem z FBC Lipník podopieczne Arkadiusza Pysza kończyły zmagania w grupie. Stawką tego spotkania było I miejsce w grupie. Wyraźnie już zmęczone poprzednimi pojedynkami unihokeistki MMKS przegrały mecz z FBC Lipník 0:2 i ten zespół zajął I miejsce. MMKS uplasował się na III pozycji z taką samą ilością punktów, co S.K. P.E.M.A. BCC Opava lecz w bezpośrednim meczu wygrał zespół z Opavy i to on uplasował się oczko wyżej. Do półfinałów bezpośrednio awansowały 3 pierwsze drużyny. Stawkę półfinalistów uzupełnił zespół FBC BiX Ostrava po wygraniu meczu ¼ finału z FBŠ Bohemians.
I właśnie z S.K. P.E.M.A. BCC Opava przyszło nowotarżankom zagrać w ½ finale. Od tego momentu grało się już 3 x 15 minut. Mecz miał równie dramatyczny przebieg, co wcześniejszy grupowy. Tamten zakończył się remisem 5:5. Jako pierwsze na prowadzenie wyszły, unihokeistki MMKS, kiedy to w 4 min. Kłak pokonała bramkarkę Opavy. Więcej goli w tej tercji nie padło. Natomiast w II Czeszki zdobyły 3 gole a nowotarżankom nie udało się trafić ani razu. Jednak od początkowych sekund ostatniej odsłony na bramkę Opavy ruszyły lawinowe ataki góralek. To przyniosło od razu efekt bramkowy. W 32 minucie drugiego gola zdobywa Sowa, a w 35 min. do remisu doprowadza Kłak. Tak, więc mieliśmy remis po 3. Ostatnie słowo w tym meczu należało jednak do zawodniczek z Podhala a konkretnie do najstarszej w szeregach drużyny Pauliny Dębskiej, która w 40 min. zdobyła 4 i jak się później okazało gola dającego awans do finału.
W finale rywalem MMKS był FBC BiX Ostrava. Czeszki wyciągnęły wnioski z meczu grupowego, kiedy to dały się dogonić prowadząc 4:2. Już po I tercji prowadziły 2:0 nie pozwalając nowotarżankom umieścić piłeczki w ich bramce. Druga tercja był bez bramek, ale za to w trzeciej gole padły. Najpierw unihokeistki z Ostravy podwyższyły prowadzenie, na 3:0, ale po niespełna dwóch minutach pierwszego gola w tym meczu dla MMKS zdobyła Dębska po podaniu Timek. Kiedy w 43 min. Sowa zdobyła kontaktowego gola wydawało się, że jeszcze przed końcową syreną zdołają unihokeistki MMKS wyrównać. Nadzieje na remis rozwiała w 44 minucie Veronika Szczurova zdobywając 4 gola dla swej drużyny.
Drugie miejsce w klasyfikacji najlepszych strzelców tej grupy zajęła Agnieszka Timek, (12 pkt. za 5 goli i 7 asyst) a wygrała Charlota Rimanova ( 13 pkt. za 9 goli i 4 asysty) z FBC BiX Ostrava. Trzecie miejsce zajęła Katarzyna Kłak (też MMKS) z 10 pkt. za 4 gole i 6 asyst.