START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Kajakarstwo
80-lecie KS Pieniny w Szczawnicy.
 dodano: 30 Sierpnia 2010

Kuźnia  kajakarskich mistrzów czyli KS Pieniny Szczawnica obchodzi w tym roku 80 lecie działalności
 O historii klubu oraz 50. Memoriale Wernerów mówi prezes Józef Sarata.
 


Klub zawdzięcza swoje powstanie doktorowi Arturowi Karolowi Wernerowi, wspierajacej go małżonce Annie oraz Czesławowi Winiarskiemu - były kierownik schroniska "Orlica". Sekcja narciarska powstała w 1930 roku, cztery lata później przekształciła się w sekcje kajakarską. Początkowo uprawiało sie wyłącznie kajakarstwo płaskie oraz słynne zjazdy z Nowego Targu do Szczawnicy i ze Szczawnicy do Nowego Sącza.
Zawodnicy KS Pieniny startowali od początku na wszystkich zawodach i akwenach w Polsce.
Nasz klub wychował wiele gwiazd kajakarstwa. M.in. czwórkę olimpijczyków: Stefana "Cenka" Kapłaniaka, Marię Ćwiertniewicz, Grzegorza Saratę i Grzegorza Polaczyka. Wielu naszych wychowanków z różnych względów pływa dziś w barwach innych klubów, ale zawsze cieszą nas ich sukcesy.
Zapytany o dorobek medalowy wychowanków klubu, prezes Sarata stwierdził, że trudno dziś spamiętać wszystkie miejsca i medale. "Tylko w ostatnim dziesięcioleciu mamy w dorobku ponad 100 medali MP! Ale dla przybliżenia historii klubu, ludzi go tworzących, trenerów, działaczy i zawodników opracowaliśmy broszurę przypominająca kolejne dziesięciolecia istnienia KS Pieniny".
 

Jedna z najlepszych kajakarek w historii tej dyscypliny sportu Maria Ćwiertniewicz mieszka obecnie w Austrii, ale gdy trzeba wesprzeć zawodników, natychmiast przyjeżdża do kraju. "Nie ustaję w propagowaniu kajakarstwa górskiego i nie mogę zrozumieć, że w Polsce tak traktuje się sportowców. Postanowiłam nie poddawać się i zawalczyć o ukochaną dyscyplinę i naszych najlepszych zawodników. Wspomagam i wspieram cały team Polaczyków. Jak? A chociażby tym, że na ostatnie mistrzostwa Europy pojechaliśmy prywatnie i wróciliśmy ze złotymi i srebrnymi medalami. Gratuluję wszystkim moim zawodnikom i dziękuje im, że obdarzyli mnie zaufaniem. Ale musze powiedzieć, że to właśnie moja walka doprowadziła do tego, że Polaczykowie oficjalnie włączeni zostali do kadry wytypowanej na mistrzostwa świata w Słowenii. Tam też pojadę, oczywiście prywatnie, żeby wszystkiego dopilnować" - zapewniła Maria Ćwiertniewicz.
I dodała "Jestem lwicą i walczę jak lwica o słuszne prawa moich podopiecznych". Zapytana o szanse medalowe Maria Ćwiertniewicz powiedziała, że patrząc na dotychczasowe osiągnięcia i formę zawodników krążki powinny być. "Ale bądźmy skromni i mówmy dziś tylko o brązie".
 
Wracając do 50 Memoriału A.A. Wernerów, olimpijka z Monachium powiedziała, że wzięła udział w sobotnich zawodach weteranów im. trenera Wojciecha Piecyka. "Dwie godziny marznięcia na Dunajcu i potem późny start, już po zmroku. Nie było łatwo. Moimi powiedzmy rywalkami były dziewczyny po 20 - 30 lat a u mnie już na karku już szósta dziesiątka. Udało mi się ukończyć na trzecim miejscu. No może gdyby była to inna woda np. pod Kotuńką to kto wie, kto wie" - powiedziała ze śmiechem Maria Ćwiertniewicz.
 
Zapytana o samopoczucie przed wrześniowymi MŚ w Słoweni (9-12.09) występująca obecnie w barwach KKK Joanna Mędoń powiedziała, że wszystko okaże się na miejscu. "Jeszcze nie startowałam na tym torze. Jak popływam na pierwszym treningu, to już będę wiedziała czy coś z tego będzie czy nie. Ten sezon jak na razie dla całej naszej rodziny jest dobry. Mam nadzieję, że z tych Mistrzostw  przywieziemy dobre miejsca, ja będę szczęśliwa jeżeli znajdę się w dziesiątce".
 
Tor w słoweńskim Tacen zna brat Joanny, Grzegorz. "Tor znam i wiem, że jeżeli przebrnę początek, to potem już będzie dobrze. Tam na +dzień dobry+ na 80 metrach toru jest 5 metrów przewyższenia. Jeżeli tego początku nie spłynie się dobrze to można już, że tak powiem zapomnieć".
 
Na zakończenie drugiego dnia zawodów wręczono m.in. przyznane przez Polski Związek Kajakowy złote, srebrne i brązowe odznaki honorowe. Wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego Zbigniew Kudlik wręczył prezesowi KS Pieniny Józefowi Saracie puchar napisem "Z podziękowaniem za wkład w rozwój polskiego kajakarstwa". Wręczono też pamiątkowe medale 80-lecia KS Pieniny.
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    2794



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024