W czwartek 17 marca o godzinie 15:00 w Urzędzie Miasta w Zakopanem doszło uroczystego podpisania umowy na organizację startu i mety etapu 68. Tour de Pologne UCI World Tour w Zakopanem. Podpisy złożyli szef biura promocji Zakopanego Andrzej Kawecki i Dyrektor Generalny wyścigu Czesław Lang.
Po roku przerwy Tour de Pologne ponownie wraca do Zakopanego. W 2008 i 2009 roku w zimowej stolicy Polski - jaką jest Zakopane - mieściły się mety królewskich etapów Tour de Pologne. Wszyscy pamiętamy jak w ciężkich warunkach atmosferycznych Niemiec Jens Voigt z ówczesnego Team CSC - Saxo Bank, szaleńczym rajdem zapewnił sobie zwycięstwo nie tylko etapowe, ale i triumf w całym wyścigu. Rok później etap z metą w Zakopanem wygrał Norweg Edvald Boasson Hagen z Team Columbia - HTC.
W 68. edycji Tour de Pologne UCI World Tour blisko 200-osobowy peleton wystartuje z Zakopanego, aby po kilku godzinach jazdy w malowniczym, ale i wymagającym terenie, wrócić w to samo miejsce i walczyć o zwycięstwo etapowe. Stolica Tatr będzie tego dnia stolicą światowego kolarstwa.
" Wyścig kolarski to wspaniała promocja dla regionu- nie tylko samego Zakopanego. Razem z Lechem Piaseckim jak jeszcze trenowaliśmy kolarstwo marzyliśmy o tym żeby poprowadzić taki wyścig tutaj właśnie w górach, w Zakopanem. Mamy tutaj piękne widokowe trasy, które pokazywane przy dzisiejszej technice w telwizji na żywo stanowić będą piękną promocję naszych terenów. Wyścig składajacy się z krótkich etapów płaskich i długich górskich będzie bardzo dynamiczny. Dodatkowo przesunęliśmy wyścig na początek sierpnia by wczasowicze przebywający w Zakopanm na Podhalu również mieli piękne widowisko sportowe. Jak będzie jeszcze wynik- wygra Polak to będzie wspaniale." powiedział dyrektor Tour de Pologne Czesław Lang
Etap ze startem i metą w Zakopanem może mieć decydujące znaczenie dla losów całego wyścigu. W pobliżu nie brakuje ciężkich podjazdów, które z pewnością wyłonią nam najmocniejszych kolarzy.
"Od tego roku Tour de Pologne obok takich wyścigów jak Tour de France, Giro d'Italia zaliczane jest do światowego kalendarza UCI World Tour skłądającego się z 27 wyścigów w tym 14 etapowych i 13 jednodniowych. Każdy wyścig jest punktowany i pkt przypisywane są do każdego kolarza startujacego w tym cyklu." mówi Czesław Lang." Za Tour de France zwycięzca otrzyma 170 pkt a za Tour de Polgne 100 - to znaczy że nasz wyscig jest wysoko punktowany. co bardzo cieszy bo jesteśmy na tym samym poziomie co slynne Toury". kontynuuje Czesław Lang.
O tym czy triumfator z Zakopanego zostanie zwycięzcą klasyfikacji generalnej 68. Tour de Pologne dowiemy się 6 sierpnia w Krakowie.
Dzień pożniej peleton wystartuje na kolejną pętlę górską ze startem i metą w Bukowinie Tatrzańskiej.
Jako imprezy towarzyszące rozegrane będa dwa wyścigi amatorów: w Zakopanem "Mini Tour de Pologne" dla dzieci, a dzień póżniej na tej samej trasie co zawodowcy kilka godzin wcześniej zobaczymy chętnych pokonujących górską trasę kolarzy biorących udział w Tour de Pologne Amatorów. Podobnie jak w poprzednim roku dochód z tego wyścigu przekazany zostanie na cele charytatywne
|