Staręga i Jaśkowiec w finałach sprintu w Lenzerheide
 dodano: 31 Grudnia 2013    (źródło: A. Kosman PZN)

Maciej Staręga i Sylwia Jaśkowiec po raz kolejny zaprezentowali się z dobrej strony w zawodach Tour de Ski 2013/14, zajmując odpowiednio 14. i 23. miejsce w sprincie techniką dowolną w szwajcarskim Lenzerheide. W klasyfikacji generalnej tej imprezy Jaśkowiec plasuje się na dziewiątej pozycji, a Staręga awansował na 31. miejsce. Sylwestrowe sprinty wygrali Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg i Amerykanin Simeon Hamilton.

Kwalifikacje kobiet wygrała Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg. W czołowej trzydziestce znalazła się jedna Polka - Sylwia Jaśkowiec, uzyskując 21. czas (+8,03 sek straty do Oestberg) i awansowała do ćwierćfinału. Paulina Maciuszek była 58., a Kornelia Kubińska 65.

Sylwia Jaśkowiec wystąpiła w pierwszym ćwierćfinale. Jej rywalkami były: Norweżka Ingvild Flugstad Oestberg, Niemka Hanna Kolb, Finka Anne Kylloenen oraz Czeszki Karolina Grohova i Eva Vrabcova-Nyvltova. Nasza reprezentantka ukończyła bieg na piątym miejscu i nie awansowała do półfinału. W całych zawodach została sklasyfikowana na 23. miejscu, a w klasyfikacji generalnej Tour de Ski plasuje się teraz na dziewiątej pozycji.

Finał kobiet należał do Norweżki Oestberg, która o 0,14 sekundy pokonała swoją rodaczkę Astrid Uhrenholdt Jacobsen. Trzecie miejsce zajęła Niemka Denise Herrmann (strata 0,82 sek do Oestberg).

Po niespodziewanej porażce Marit Bjoergen w ćwierćfinale na czoło klasyfikacji generalnej Tour de Ski wysunęła się Oestberg, która ma 2 sekundy przewagi nad Bjoergen i 2,3 sekundy przewagi nad Niemką Denise Herrmann.

Nie zawiódł także Maciej Staręga, który ze świetnym dziewiątym czasem kwalifikacji awansował do ćwierćfinału. Do Amerykanina Simeona Hamiltona stracił tylko 2,30 sekundy. Miejsca pozostałych Polaków: 81. Jan Antolec, 91. Sebastian Gazurek.

Maciej Staręga wystartował w czwartym ćwierćfinale wraz z: Niemcami Josefem Wenzlem i Sebastianem Eisenlauerem, Kazachem Alexeyem Poltoraninem, Finem Ville Nousiainenem i Amerykaninem Andrew Newellem. Polak ambitnie walczył, jednak trzeci czas biegu nie pozwolił mu na awans do kolejnej rundy. Staręga może być jednak zadowolony, ponieważ ostatecznie został sklasyfikowany na wysokim 14. miejscu. W klasyfikacji Tour de Ski awansował na 31. miejsce.

Zawody wygrał najlepszy w kwalifikacjach Simeon Hamilton, pokonując Kanadyjczyka Alexa Harveya o 0,32 sekundy i Norwega Martina Johnsruda Sundby o 0,74 sekundy.

W klasyfikacji generalnej mężczyzn w Tour de Ski prowadzi Alex Harvey z łącznym czasem o 22,7 sekundy lepszym od Szweda Calle Halfvarssona i o 27 sekund lepszym od Norwega Sundby'ego.

W Nowy Rok biegaczki startujące w Tour de Ski zmierzą się w Lenzerheide w biegu na 10 kilometrów stylem klasycznym ze startu wspólnego, a panowie będą mieli do pokonania dystans o 5 kilometrów dłuższy. Bieg mężczyzn rozpocznie się o godzinie 13:00, a rywalizacja kobiet o 15:45.