Strażacy z całego regionu konkurowali w Zakopanem podczas V Mistrzostw Medycznych i Ratowniczych Jednostek Ratowniczo-Gaśniczych Państwowej Straży Pożarnej województwa małopolskiego. Trzecie miejsce zajęła ekipa Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Zakopanem.
- Serdecznie gratuluję Wam udziału i wyników w zawodach. Liczę na to, że nie tylko zawody będą dla Was powodem do odwiedzenia Zakopanego – powiedział burmistrz Leszek Dorula. – Wiedzą jak odpowiedzialna i niebezpieczna jest wasza praca, życzę Wam tylu powrotów z akcji, ilu wyjazdów.
W ramach odbywających się mistrzostw na Placu Niepodległości prowadzone były również akcje edukacyjne skierowane dla dzieci i młodzieży. W czasie akcji, wykonując różnego rodzaju zadania i ćwiczenia pod okiem strażaków Państwowej Straży Pożarnej, dzieci miały możliwość nauczenia się podstawowych czynności z zakresu pierwszej pomocy.
Idea mistrzostw ratowniczych dotarła do naszego kraju ponad 10 lat temu z Czech, gdzie organizowano je dla zespołów ratownictwa medycznego. W Polsce początkowo, też głównie brały w nich udział zespoły pogotowia ratunkowego, jednak powoli do konkurencji z nimi dołączały załogi z Państwowych i Ochotniczych Straży Pożarnych. Dostrzeżono, że taka forma ćwiczeń jest doskonałym sprawdzianem umiejętności zespołów ratowniczych. Celem mistrzostw jest podnoszenie umiejętności ratowników w zakresie działań ratowniczo-gaśniczych. Cała idea polega na tym , że przygotowana zostaje trasa, którą poruszają się 5 osobowe zastępy strażaków pochodzące ze wszystkich Komend Miejskich i Powiatowych Państwowej Straży Pożarnej województwa małopolskiego i Szkoły Aspirantów PSP w Krakowie, dla których przygotowane zostaną różnego rodzaju zadania do realizacji i dotyczyć będą różnorakich aspektów medycznych. W poprzednich edycjach należało m.in. wydobyć poszkodowanego przygniecionego przez samochód, odciąć pręt przebijający jamę brzuszną, reanimować dorosłego z wykorzystaniem defibrylatora, prowadzić działania gaśnicze i ewakuację poszkodowanych podczas pożaru domu. Wszystkie zadania będą prowadzone na terenie miasta Zakopane. Każde zadanie oceniane jest przez grupę sędziów, specjalistów z różnego rodzaju ratownictwa (wodnego, wysokościowego, chemicznego, technicznego, medycznego) według specjalnie przygotowanych arkuszy. Zadania są przygotowane bardzo realistycznie z wykorzystaniem szerokiej gamy urządzeń pozoracyjnych, manekinów i wolontariuszy.