Na osobiste zaproszenie sensei Aleksandra Kozieła (IV dan) prosto z Tokio przyjechał do Nowego Targu shuhan (tytuł przysługujący powyżej V dana) Makoto Kojima. Już w pierwszym dniu pobytu na Podhalu mistrz wschodnich sztuk samoobrony odbył w sali gimnastycznej lodowiska dwugodzinny trening z uczniami Prywatnych Szkół Średnich im. prof. Venuleta.
W galerii fotoreportaż nadesłany przez A. Kozieł i LO
Shuhan Kojima, który ćwiczenia rozpoczął już wieku 10 lat, jest twórcą szkoły Kishin Juku. Wywodzi się ona ze starej, ponad tysiącletniej japońskiej tradycji. Ta sztuka wykorzystuje naturalną energię ludzkiego ciała i przenikają ją idee szacunku dla drugiego człowieka, samokontroli, mądrości, doskonalenia. Trening służy wzmocnieniu ducha i ciała.
Gość z Tokio przybył na Podhale głównie po to, by szkolić sensei Aleksandra Kozieła i jego utalentowanego ucznia Sebastiana Westrycha, który – wyjeżdżając na różne seminaria – dowiedział się o shuhan Kojima i nawiązał z nim kontakt. Z pobytu japońskiego gościa skorzysta jednak znacznie szersze grono adeptów wschodnich sztuk walki i samoobrony, z Podhala i z innych ośrodków w Polsce. Jest to bowiem niezwykła okazja do bezpośredniego kontaktu z mistrzem i propagatorem cennych wartości.
- Takiej wiedzy, zwłaszcza jeśli chodzi o pierwszą reakcję na atak, pracę rąk, nie uzyska się od nikogo, kto nie jest Japończykiem – mówi sensei Kozieł.
- Lubię Polaków i cenię ich ducha walki – rzekł z kolei podczas treningu z uczniami shuhan Kojima, który w naszym kraju gości drugi raz.
Jako pierwsi na jego przyjeździe skorzystali uczniowie „Venuleta”, którzy od lat trenują judo pod okiem Jacka Jaworskiego (V dan) i jiu-jitsu pod kierunkiem Aleksandra Kozieła (IV dan). Część uczniów tej właśnie Szkoły to już utytułowani i obiecujący zawodnicy tych dyscyplin. W zawodach sięgają niezmiennie po najwyższe miejsca.
Do shuhan Kojima dołączy drugi gość z zagranicy - Kyoden-Dairi Salur Onural z Anglii - i odbędą oni wspólne ćwiczenia z miejscowymi trenerami, nie tylko w Nowym Targu, ale i w Szczawnicy.
Punktem kulminacyjnym wydarzeń związanych z pobytem mistrzów będzie seminarium zaplanowane w najbliższą sobotę, 17 października, w Szkole Podstawowej w Ostrowsku. Będą to nie tylko efektowne i ciekawe pokazy wschodnich sztuk walki, ale też prezentacje japońskiej broni. Organizatorzy, czyli Nowotarska Szkoła Walki „Yamabushi”, spodziewają się tam ok. 100 gości, przybyłych także z Zabrza, Krakowa, Warszawy. Jednym ze sponsorów seminarium są Szkoły im. prof. Venuleta.