W Światowym Dniu Zespołu Downa wszyscy zawodnicy Olimpiad Specjalnych apelują do nas o akceptację i szacunek. Proszą by ich dostrzegać i doceniać – na sportowych arenach i w codziennym życiu. Special Olympics to światowy ruch sportowy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. W Polsce w treningach i zawodach każdego dnia rywalizuje ponad 17,5 tysiąca sportowców – wielu z nich to zawodnicy z zespołem Downa.
21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów. Święto obchodzone jest na świecie od 2006 roku. W Polsce z każdym rokiem rośnie liczba osób, które 21 marca zakładają dwie różne skarpetki i w ten sposób solidaryzują się z wszystkimi, którzy posiadają dodatkowy chromosom. Ten dzień jest ważną datą dla Olimpiad Specjalnych Polskach - w mediach społecznościowych zostało zaprezentowane wyjątkowe przesłanie wideo, w którym Olimpiady Specjalne głosem swoich zawodników apelują o akceptację i szacunek: „Niech świat nas pozna! Jesteśmy tacy jak wy” podkreślają w nagraniu Grzegorz Czerwiakowski, Cecylia Sobolewska, Andrzej Telatycki, Witold Hornung, Brtłomiej Humanicki i Cezary Kubik, reprezentanci Olimpiad Specjalnych Mazowieckie. Nagranie zostało zrealizowane podczas treningu bowlingu w Warszawie.
https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne/videos/670241534227579/
https://www.instagram.com/tv/CbXQdfylwCQ/
https://twitter.com/OlimpiadySpec/status/1505862947557490696
- Osoby z niepełnosprawnością intelektualną, a wśród nich także zawodnicy z zespołem Downa są wspaniałymi ludźmi. Wystarczy dać im szansę, by pokazali nam niezwykły potencjał. Każdy z nich trenuje w kilku dyscyplinach sportowych, walczą o medale i potrafią zaskakiwać nawet swoich trenerów. Wszyscy możemy brać z nich przykład jak postępować w codziennym życiu - powiedziała Edyta Adamus, trenerka Olimpiad Specjalnych Mazowieckie.
W obchody święta, wspólnie z Olimpiadami Specjalnymi, włączyli się przyjaciele i ambasadorzy sportowców z niepełnosprawnością intelektualną. Anna Lewandowska, prezes Olimpiad Specjalnych Polska, szczególnie mocno w tym dniu wspiera zawodników z zespołem Downa za pośrednictwem mediów społecznościowych, a dziennikarz Tomasz Wolny zaprosił do współprowadzenia poniedziałkowego „Pytania na Śniadanie” w TVP zawodników - Bartosza Pawłowskiego, Jakuba Rucińskiego, Magdalenę Sterczyńską i Pawła Grzegorczyka.
Post Anny Lewandowskiej:
https://www.facebook.com/healthyplanbyann/posts/548516736630313
https://www.instagram.com/p/CbXLMtzIxEG/
Relacje Instastory Tomasza Wolnego:
https://www.instagram.com/stories/tomaszwolny_tej/2798777616469857105/
https://www.instagram.com/stories/tomaszwolny_tej/2798777638406153674/
https://www.instagram.com/stories/tomaszwolny_tej/2798777669829969338/
- W tym dniu szczególnie chcemy podkreślić, że niepełnosprawność intelektualna, w tym zespół Downa, to nie jest choroba. Osoby z zespołem Downa charakteryzują się niezwykłą empatią, przyjaznym nastawieniem i bardzo łatwo nawiązują kontakty międzyludzkie. Dlatego nie izolujmy ich od siebie, niech integrują się z nami i naszymi dziećmi. Oni potrzebują naszej akceptacji i szacunku - podkreśliła Joanna Styczeń-Lasocka, Dyrektor Generalna Olimpiad Specjalnych Polska.
Olimpiady Specjalne Polska to ogromny ruch sportowy zrzeszający w Polsce ponad 17 tysięcy zawodników, 1,5 tysiąca trenerów i 4 tysiące wolontariuszy trenujących i pracujących w 507 klubach i 18 Oddziałach Regionalnych, którymi kieruje Biuro Narodowe. Olimpiady Specjalne Polska są objęte Honorowym Patronatem Małżonki Prezydenta RP, Agaty Kornhauser-Dudy.
Zawodników w realizacji sportowych celów dopinguje i motywuje Kadra Ambasadorów powołana przez Prezes Olimpiad Specjalnych Polska - Annę Lewandowską. W jej składzie są: Robert Lewandowski, Kacper Nadolski, Joanna Jędrzejczyk, Paulina Krupińska-Karpiel, Ewelina Lisowska, Łukasz Koszarek, Tomasz Wolny i Jakub Wesołowski. To oni zagrzewają „naszych” do walki na każdym etapie przygotowań i zawodów.
Na świecie Olimpiady Specjalne zrzeszają ponad 5,3 miliona sportowców reprezentujących 32 dyscypliny sportowe z ponad 190 krajów. Olimpiady Specjalne są oficjalnie uznane przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski jako jeden z trzech filarów światowego olimpizmu.
Olimpiady Specjalne Polska wspierają Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Sponsorem generalnym jest Tauron Polska Energia SA, a sponsorem głównym Huawei. W ubiegłym roku do grona partnerów Olimpiad Specjalnych Polska dołączyła marka OSHEE oraz Levann.
Więcej informacji o Olimpiadach Specjalnych Polska znaleźć można na naszych profilach w mediach społecznościowych:
https://www.facebook.com/olimpiadyspecjalne
https://twitter.com/OlimpiadySpec
https://www.instagram.com/olimpiadyspecjalnepolska/