START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Sportowcy Podhala
Natalia Czerwonka zakończyła piękną karierę sportową. Medalistka igrzysk w Soczi zostaje jednak przy łyżwiarstwie!
 dodano: 17 Października 2022    (źródło: PZLS)

 Natalia Czerwonka, jedna z najlepszych polskich panczenistek, oficjalnie zakończyła karierę sportową. – Nie odkładam łyżew na półkę, mam je spakowane, bo za chwilę wylatuję do Montrealu na Puchar Świata w short tracku – mówi srebrna medalistka igrzysk olimpijskich w biegu drużynowym z Soczi.


 34-letnia Czerwonka przez ponad 15 lat reprezentowała nasz kraj na międzynarodowej arenie, na której wielokrotnie święciła sukcesy. Najważniejszy w życiu triumf w sporcie osiągnęła na igrzyskach olimpijskich, ale zanim mogła w pełni się nim delektować, poczuła słodko-gorzki smak sukcesu. W 2010 roku Czerwonka była na igrzyskach w Vancouver, na których Polki sięgnęły po brązowe medale w biegu drużynowym. Przez całą rywalizację w Kanadzie pełniła rolę jedynie rezerwowej, więc zgodnie z przepisami Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl) krążek nie mógł więc zawisnąć na jej szyi.
 
– Natalia miała prawo czuć się rozżalona i smutna, że nie dostała medalu, ale nam kibicowała z całego serca. Całą drużyną obiecałyśmy sobie z kolei, że za cztery lata w Soczi wszystkie cztery staniemy na podium – wspomina Luiza Złotkowska, koleżanka z reprezentacyjnej drużyny, a prywatnie przyjaciółka Czerwonki.
 
Jak sobie obiecały, tak zrobiły. Na swoje drugie igrzyska Czerwonka poleciała jako aktualna wicemistrzyni świata w drużynie. W 2014 roku w Soczi, jako pełnoprawna członkini drużyny, wraz z koleżankami zdobyła tytuł wicemistrzyń olimpijskich w tej konkurencji, chociaż w najważniejszym biegu igrzysk w Rosji zabrakło jej na starcie.
 
– To z inicjatywy Natalii doszło do zmian w składzie drużyny. Przed finałem i walką o złoto ona sama zrzekła się miejsca na rzecz Kasi Woźniak, abyśmy tym razem mogły we wszystkie stanąć na podium – opowiada Złotkowska.
 
Do drugiej połowy tamtego roku nie chciałaby znów sięgać pamięcią. W sierpniu 2014 roku, na treningu kolarskim podczas przygotowań do nowego sezonu, zderzyła się z traktorem, a wskutek wypadku złamała kręgosłup w trzech miejscach. Nad jej karierą sportową zawisło widmo zakończenia, a ona sama długo dochodziła do dawnej sprawności. Po ponad roku wróciła do rywalizacji i kadry narodowej. Czerwonka nadal należała do najlepszych w kraju. Udało się jej także pojechać na kolejne igrzyska olimpijskie – w 2018 roku w Pjongczangu i w 2022 roku w Pekinie. Czerwonka – wespół ze Zbigniewem Bródką – została wybrana na chorążego polskiej reprezentacji olimpijskiej w Chinach. Udział w czwartych igrzyskach nie będzie jej kojarzył się z tym wyróżnieniem. Pozytywny wynik na obecność koronawirusa w organizmie sprawił, iż Czerwonka przez osiem dni przebywała w izolacji, przez co nie pełniła honorowej roli w trakcie ceremonii otwarcia igrzysk i nie mogła wystąpić w biegach indywidualnych. Wystartowała jedynie w drużynie – wraz z Karoliną Bosiek i Magdaleną Czyszczoń zajęły siódme miejsce.
 
– Na pewno moim największym szczęściem z kariery jest medal olimpijski, ale oprócz niego także medal mistrzostw świata, który zdobyłyśmy w 2012 roku bez Kasi Bachledy-Curuś. To było coś niesamowitego, bo pokazałyśmy, że jesteśmy na tym światowym poziomie. Systematycznie wtedy wchodziłyśmy na podium Pucharu Świata. Marzę o tym, żeby kolejne pokolenie też takie laury zdobywało i żebyśmy mogli widzieć zawsze biało-czerwoną flagę na podium – mówi Czerwonka.
 
Prezes Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Rafał Tataruch cieszy się, że Natalia Czerwonka nadal będzie funkcjonować w świecie sportu. – Emocje dziś są skrajne, bo karierę kończy wspaniała i utytułowana zawodniczka, która w dorobku ma medale olimpijskie, mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Kończy jako multimedalistka mistrzostw Polski i rekordzistka Polski. Ale z drugiej strony cieszę się, że Natalia nie kończy ze sportem, będzie realizowała się w kolejnych zadaniach. Patrząc na jej profesjonalizm wierzę, że będzie to również część kariery, która będzie okraszona wieloma sukcesami – mówi Tataruch.
 
Zakończenie zawodniczej kariery nie oznacza jej rozstania z łyżwiarstwem szybkim, którego sponsorem jest PGE Polska Grupa Energetyczna. Czerwonka od wielu lat prowadzi w rodzinnym Lubinie akademię łyżwiarską, której wychowankowie uczestniczą już w najważniejszych imprezach. Nie zapomina przy tym o rozwoju osobistym – ukończyła m.in. psychologię sportu dzieci i młodzieży. Od tego sezonu – jako beneficjentka programu Super Trener finansowanego ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki – pełni rolę drugiego trenera w kadrze narodowej w short tracku.
 
– U boku Uli Kamińskiej uczę się nowych rzeczy w innej odmianie łyżwiarstwa szybkiego i jest to dla mnie inspirujące. Staram się czerpać garściami na przyszłość z jej doświadczenia. Mam nadzieję, że moje spostrzeżenia i praca będą wartością dodaną dla grupy z krótkiego toru – liczy Czerwonka.
 
– Natalia w zasadzie przez lata przygotowywała się do tego momentu, jeszcze w trakcie kariery rozwijała wiele kompetencji. To zawzięta, pracowita dziewczyna i bez wątpienia poradzi sobie w obecnej sytuacji – przekonuje Złotkowska.




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    673



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2025