17 grudnia 2022 roku w Koszarawie odbyło się uroczyste wręczenie Laurów Babiogórskich. To prestiżowe wyróżnienia dla mieszkańców regionu Stowarzyszenia Gmin Babiogórskich, którzy mają szczególne osiągnięcia w dziedzinie dokumentowania przeszłości historycznej oraz rozwoju i promocji obszaru Babiej Góry. Gminę Jabłonka na uroczystości reprezentował wójt Antoni Karlak.
W wydarzeniu uczestniczyli także pani Władysława Omylak, pan Czesław Kuczkowicz oraz pan Jerzy Fugiel, którzy w tym roku znaleźli się w zaszczytnym gronie uhonorowanych Laurem Babiogórskim.
Pani Władysława Omylak – pedagog, dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Zubrzycy Górnej w latach 2002-2019 oraz autor wielu orawskich gawęd. Pani Władysława Omylak jako gospodarz szkoły z wielkim zaangażowaniem wypełniała swoją misję. Była ceniona za profesjonalizm w zarządzaniu szkołą, co zaowocowało wieloma sukcesami. Najbardziej doniosły efekt jej starań stanowiła rozbudowa szkoły w 2020 r. Pani Władysława jako miłośnik kultury orawskiej, w tym szczególnie jej gwary prowadziła działania na rzecz zachowania i popularyzowania orawskich tradycji i folkloru. Z jej inicjatywy od 2002 r. w Szkole Podstawowej nr 1 w Zubrzycy Górnej organizowane są Dni Orawskie. Pani Władysława jest autorem scenariuszy i reżyserem wielu szkolnych przedstawień, które stały się wizytówką szkoły. W swojej pedagogicznej pracy przekazywała młodemu pokoleniu miłość do Orawy, dzieliła się mądrością ludową, którą zawiera również w swoich gawędach.
Pan Czesław Kuczkowicz - Prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Podwilk od 2004 r. Przez te lata klub wychował wielu bardzo dobrych kolarzy, którzy sięgali po najwyższe laury w Polsce. Przy współpracy z gminą Jabłonka organizuje rokrocznie cykl zawodów w kolarstwie górskim Puchar Szlaku Solnego, którego jedna z części rozgrywana jest w Orawce. Pan Czesław pełni funkcję dyrektora zawodów. Jest także koordynatorem powiatu nowotarskiego w kolarstwie górskim oraz czynnym sędzią kolarskim. Sędziował zawody międzynarodowe na Węgrzech, Słowacji, w Czechach i Polsce. Od 2017 r. jest wiceprezesem Małopolskiego Związku Kolarskiego w Krakowie. Wszystkie funkcje sprawuje społecznie. Wielokrotnie odznaczany za działalność na rzecz upowszechniania kultury fizycznej i turystyki, w tym za zasługi na rzecz kolarstwa polskiego.
Pan Jerzy Fugiel – znany i ceniony na Orawie rzeźbiarz, który swoje życie zawodowe
i artystyczne związał z Podhalem i Orawą. Tworzy i mieszka w Orawce. Rzeźbi od 1972 roku. Warsztat rzeźbiarski traktuje jako sposób na przekazanie swoich uczuć
i emocji. Jego rzeźby są zarówno zwarte, wyraziste i dobrze skomponowane, jak i finezyjne. Pomysły na swoje prace czerpie z wnętrza, wprost z serca. W swojej twórczości chętnie podejmuje tematykę sakralną, ale nie tylko. Jest twórcą ludowym otwartym na wiele tematów, cały czas doskonali i rozwija swój warsztat pracy. Jest aktywnie działającym członkiem stowarzyszenia orawskich artystów ART Orawa. Społecznie zaangażowany, chętnie bierze udział w wydarzeniach promujących orawskie dziedzictwo kulturowe, dzieląc się swoim talentem i wiedzą. Prace artysty z Orawki prezentowane były m.in. na wystawie czasowej
pt. „Rzeźba i malarstwo Jerzego Fugiela z Orawki” zorganizowanej w 2021 r. w Muzeum Orawski Park Etnograficzny w Zubrzycy Górnej.
W imieniu Samorządu wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy!