Reprezentacja Niemiec obroniła tytuł mistrzów świata drużyn mieszanych, który dzierżą nieprzerwanie od 2015 roku. Selina Freitag, Karl Geiger, Katharina Althaus i Andreas Wellinger triumfowali w niedzielnym konkursie na Srednjej Skakalnicy (HS102) w Planicy. Srebro wywalczyła Norwegia, a brąz Słowenia. Polska zakończyła zawody na ósmej pozycji.
Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdowała się reprezentacja Norwegii. Skandynawowie objęli prowadzenie po skoku Anny Odine Stroem (97 m), które utrzymali Johann Andre Forfang (92,5 m), Thea Minyan Bjoerseth (90,5 m) i Halvor Egner Granerud (99 m).
Na drugiej pozycji sklasyfikowani byli główni faworyci konkursu, Niemcy. Selina Freitag (99 m), Karl Geiger (92,5 m), Katharina Althaus (94,5 m) oraz Andreas Wellinger (100 m) tracili 4,4 punktu do liderującej Norwegii.
Trzecie miejsce na półmetku zajmowała Słowenia. Gospodarze mistrzostw w składzie Nika Kriznar (101 m), Timi Zajc (96,5 m), Ema Klinec (88 m) i Anze Lanisek (100 m) mieli jednak zaledwie 0,1 punktu straty do drugich Niemców.
Na czwartej pozycji sklasyfikowana została Austria ze stratą 17 punktów do podium. Piąta była Japonia, szósta Szwajcaria, a siódma Finlandia.
Polska rozpoczęła konkurs od trzynastej lokaty po skoku Kingi Rajdy (75 m). Następnie Kamil Stoch (97,5 m) awansował nasz zespół na dziesiąte, a Nicole Konderla (83 m) na dziewiąte miejsce. Ostatecznie dzięki próbie Piotra Żyły na 101 metr, Biało-Czerwoni awansowali do drugiej serii z ósmej pozycji, wyprzedzając o 0,3 punktu reprezentację Włoch.
Oprócz Italii, na pierwszej rundzie udział w zawodach zakończyły ekipy Stanów Zjednoczonych, Czech, Chin, Rumunii, Kazachstanu i Ukrainy.
Pierwszą serię konkursową rozegrano z 16., 15. i 14. (panie) oraz 9., 7. i 11. (panowie) belki startowej. Trwającą blisko półtorej godziny rundę wielokrotnie przerywano z powodu zbyt silnie wiejącego wiatru.
W finale po obronę tytułu poszybowała reprezentacja Niemiec. Na półmetku drugiej serii nasi zachodni sąsiedzi zajmowali trzecią pozycję po skokach Seliny Freitag (95 m) i Karla Geigera (98 m). Na prowadzenie wysunął ich lot Kathariny Althaus (102 m), a sukces przypieczętował Andreas Wellinger (98 m).
Tym samym Niemcy po raz piąty z rzędu zwyciężyli w konkursie drużyn mieszanych na mistrzostwach świata, w których są niepokonani od czempionatu w Falun w 2015 roku. Dla Kathariny Althaus to już trzeci złoty medal na MŚ w Planicy, po sukcesach w konkursie indywidualnym oraz drużynowym na normalnej skoczni.
Liderzy na półmetku musieli zadowolić się drugim miejscem. Norwegia w składzie Anna Odine Stroem (91 m), Johann Andre Forfang (98 m), Thea Minyan Bjoerseth (99,5 m) oraz Halvor Egner Granerud (97,5 m) stracili do triumfatorów 12,7 punktu.
Huśtawkę nastrojów swoim kibicom zafundowała reprezentacja gospodarzy. Słowenia wyszła na prowadzenie w konkursie po próbie Niki Kriznar (101 m), zaś przewagę punktową powiększył Timi Zajc (103 m). Słaby skok Emy Klinec (91 m) i niskie noty za styl sprawiły jednak spadek ekipy na trzecią pozycję. Ostatecznie brązowe medale przypieczętował Anze Lanisek skokiem na 98 metr.
Na czwartej pozycji konkurs zakończyła Austria ze stratą 12,9 punktu do podium. Piąta była Japonia, szósta Finlandia, a siódma Szwajcaria.
Polska nie nawiązała rywalizacji w serii finałowej. Kinga Rajda (79,5 m), Kamil Stoch (92 m), Nicole Konderla (83 m) i Piotr Żyła (99,5 m) od początku do końca drugiej rundy byli sklasyfikowani na ósmej pozycji.
Rundę finałową przeprowadzono z 16. i 15. (kobiety) oraz 8. i 9. (mężczyźni) platformy.
W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej mężczyzn najlepszy okazał się Timi Zajc (96,5 m i 103 m) przed Andreasem Wellingerem (100 m i 98 m) i Anze Laniskiem (98 m). Czwarty był Piotr Żyła, natomiast dziesiąty Kamil Stoch.
Wśród pań górą była Katharina Althaus (94,5 m i 102 m) przed Evą Pinkelnig (98 m i 102 m) i Anną Odine Stroem (97 m i 91 m). Nicole Konderla i Kinga Rajda zajęły dwie ostatnie pozycje wśród zawodniczek startujących w obu konkursowych seriach.
Teraz rywalizacja na mistrzostwach świata przenosi się na Bloudkovą Velikankę (HS138). W środę rozegrane zostaną zawody indywidualne kobiet, w piątek konkurs indywidualny mężczyzn, zaś w sobotę - rywalizacja drużynowa panów.