W Warszawie oficjalnie zaprezentowano 40. Karpacki Wyścig Kurierów im. Wacława Felczaka. Kolarskie zmagania rozpoczną się 28 kwietnia w Budapeszcie, by potem przemierzyć drogi Słowacji i Polski, zachowując pamięć o miastach, szczególnie zasłużonych na kurierskim szlaku II wojny światowej. Partnerem wydarzenia jest Małopolska.
Karpacki Wyścig Kurierów (KWK) powstał dla kolarzy do lat 23, w Polsce popularnie nazywanych orlikami. KWK po raz pierwszy zorganizowano w 1975 roku, w Tarnowie, na cześć bohaterskich kurierów Polskiego Państwa Podziemnego. Po reaktywacji wyścig ma swoje stałe miejsce w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) i jest wyjątkowym wydarzeniem z uwagi na swoją geograficzną przestrzeń, historyczne znaczenie oraz legendarne nazwiska kolarzy, którzy go wygrywali.
Triumfatorzy z Tour de France
Słoweniec Tadej Pogačar, pierwszy zawodnik U-21 KWK w 2017 roku, dwukrotny zwyciężał w Tour de France w latach 2020-21. Rafał Majka, najlepszy „góral” Tour de France i brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro (2016), wygrał klasyfikację górską KWK w 2010 roku. Lech Piasecki, amatorski mistrz świata (1985) i zawodowy mistrz świata na torze (1986), był drugi w KWK w 1979 roku. Ondrej Glazja, mistrz świata w przełajach, triumfował w KWK w latach1983-84. – To dlatego nasze hasło „tutaj rodzą się gwiazdy!”, nie jest na wyrost – przekonuje Tomasz Wójcik, dyrektor wyścigu i jedna z dwóch osób, obok Marka Kosickiego, prezesa Małopolskiego Związku Kolarskiego, które doprowadziły do reaktywacji wyścigu w 2009 roku.
Jesteśmy partnerem imprezy sportowej, nieodłącznie związanej z Małopolską, promującej ją i pokazującej piękno naszego regionu. Cieszę się bardzo, bo organizatorzy udowadniają, jak wiele łączy nas z państwami Grupy Wyszehradzkiej w warstwie historycznej i w obecnej wspólnocie Europy. Karpacki Wyścig Kurierów oprócz emocjonującej rywalizacji sportowej, przełamuje uprzedzenia, odwołuje się do wszystkiego, co wspólnotowe, pokojowe i dające nadzieję na lepszą przyszłość
- podkreśla marszałek Witold Kozłowski.
Dla najzdolniejszych młodzieżowców
Przez 39 edycji KWK przemierzył kilkadziesiąt miast etapowych, gromadząc setki uczestników, rywalizujących na trasach liczonych w tysiące kilometrów. W latach 1975–1987 wyścig był rozgrywany niemal zawsze na linii Tarnów – Poprad lub Poprad – Tarnów. Często gościł w takich kurierskich miastach jak Ciężkowice, Stary i Nowy Sącz, czy Piwniczna Zdrój. Po słowackiej stronie, wiele finałów kończono w Wysokich Tatrach. W 2014 roku, po 23 latach przerwy, dołożono kolejny, węgierski etap wyścigu i karpaccy kurierzy wystartowali z leżącego blisko Balatonu, prastarego Veszprém.
Carpathian Couriers Race (bo taka jest jego oficjalna nazwa) stał się europejskim poligonem doświadczalnym dla kolarskiej młodzieży. - Obok Giro d’Italia Baby i Tour de l'Avenir, Karpacki Wyścig Kurierów jest najważniejszym wyścigiem do lat 23 w Europie, a może i nawet na świecie – zastanawia się dyrektor Wójcik.
W 2016 roku klasyfikację generalną wygrał Hamish Schreurs, Nowozelandczyk, a głównym sponsorem jego drużyny była firma z Republiki Południowej Afryki. Od 2019 roku, w ramach stałej współpracy z Instytutem Współpracy Polsko–Węgierskiej im. Wacława Felczaka, wyścig poświęcony jest pamięci nieustraszonego kuriera Polskiego Państwa Podziemnego oraz wybitnego historyka i profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Dwa pandemiczne lata 2021–22 wyścig przetrwał w dobrej formie, choć rozgrywany w awaryjnych terminach i na skróconych trasach. W 2021 roku w ramach partnerskiej współpracy i poszanowania tradycji, zmagania zakończyły się pod zamkiem w Niedzicy. Pod historycznie węgierskim zamkiem, spoglądającym na bliską, słowacką granicę, obecnie leżącą w Polsce. 39. edycja KWK (2022) wystartowała z przemysłowej dzielnicy Csepel w Budapeszcie, która szczególnie zaznaczyła się w historii naszego kraju w wojnie polsko–sowieckiej 1920 roku.
***
W Myślenicach uroczyście podsumowano sezon kolarski 2022. Najlepszym klubem Małopolski w kolarstwie szosowym okazał się WLKS Krakus, w kolarstwie górskim MTB Luboń Skomielna Biała, w trialu rowerowym MKS Trial Ochotnica, w kolarstwie zjazdowym Gravity Revolt ze Słopnic, a w BMX i pumptracku Aquila Wadowice.