Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa (FIS) podjęła decyzję o organizacji Pucharu Świata w snowboardzie w Polsce. Zawody odbędą się w sezonie zimowym 2023/2024, a areną zmagań będzie ośrodek Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej.
Zgodnie z decyzją FIS – po raz pierwszy w historii sportów zimowych – Puchar Świata w snowboardzie 24 i 25 lutego 2024 roku zostanie zorganizowany w Polsce.
Na decyzję FIS i przyznanie organizacji zawodów w Polsce bardzo duże znaczenie miały m.in. zarówno ostatnie sukcesy naszych reprezentantów na arenie międzynarodowej, starania PZN oraz wymagane warunki techniczne jakie spełnia ośrodek narciarsko-snowboardowy Kolej Gondolowa Jaworzyna Krynicka należący do Grupy PKL.
– Najlepszym miejscem na rozegranie snowboardowego Pucharu Świata w Polsce są trasy na Jaworzynie Krynickiej z bardzo prostego względu. Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa ma pewne wymogi, jak chociażby dotyczące nachylenia stoku, szerokości trasy, a także linii startu oraz mety. Poza tym musi zawierać odpowiednie parametry, a stoki PKL na Jaworzynie Krynickiej świetnie wpasowują się w te wytyczne. Ponadto wierzę, że dzięki naszej współpracy z Polskimi Kolejami Linowymi zawodnicy będą mieli możliwości treningowe przed zawodami, a na sam Puchar Świata trasy zostaną przygotowane na najwyższym możliwym poziomie
– mówi Adam Małysz, prezes Polskiego Związku Narciarskiego.
Historyczne sukcesy w Pucharze Świata naszych snowboardzistów – złoty medal Oskara Kwiatkowskiego oraz brązowy Aleksandry Król – to dopiero początek rozwoju tej dyscypliny w Polsce. Wszystko wskazuje na to, że w naszym kraju rozpoczyna się nowa era snowboardu, również pod względem organizacyjnym.
Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski - medaliści zeszłorocznych mistrzostw świata w snowboardzie
Aleksandra Król i Oskar Kwiatkowski - medaliści zeszłorocznych mistrzostw świata w snowboardzie
- Dla Polski, no i oczywiście dla Grupy PKL to bardzo ważny i historyczny moment. To, że Puchar Świata w snowboardzie odbędzie się właśnie w naszym kraju i to w ośrodku na Jaworzynie Krynickiej, jest dla Grupy PKL i PFR ogromnym wyróżnieniem. To także szansa, by pokazać się z jak najlepszej strony w gronie najlepszych ośrodków zimowych, w których organizowane są wydarzenia rangi Pucharu Świata. Mamy coraz lepszych zawodników – co już polscy reprezentanci udowodnili – teraz pora pokazać, że również pod względem organizacyjnym możemy śmiało konkurować z innymi
– mówi Daniel Pitrus, prezes Grupy PKL.
- Przyznanie Polsce organizacji Pucharu Świata w snowboardzie na Jaworzynie Krynickiej to duży sukces. Dla PFR i PKL to bardzo istotny kamień milowy, ponieważ potwierdza wagę naszej współpracy z PZN oraz wkład i skuteczność działania PFR i PKL w obszarze rozwoju narciarstwa i snowboardu zjazdowego, które realizujemy od 2019 roku w ramach programu PolSKI Mistrz. Ta decyzja to także efekt walorów sportowych Jaworzyny Krynickiej oraz programu inwestycyjnego, który realizujemy na tym ośrodku, i który zakłada inwestycje na kwotę 200 mln złotych do 2025 roku. Cieszymy się, że strategia inwestycji PFR w spółkę PKL przynosi efekty również w takim wymiarze. Jestem przekonany, że organizacja Pucharu Świata w snowboardzie będzie ważnym impulsem rozwojowym dla tej dyscypliny sportowej, ośrodka i całego regionu
– powiedział Janusz Ogłaza, dyrektor w PFR, przewodniczący rady nadzorczej PKL.
Historyczny Puchar Świata w Polsce będzie wyjątkowym wydarzeniem nie tylko dla zawodników, którzy będą mieli możliwość po raz pierwszy zaprezentowania się przed własną publicznością, ale również dla kibiców.
- Zawody w naszym kraju będziemy chcieli potraktować jak każde inne, natomiast wiem, że nie będzie to łatwe, ponieważ dla nas będzie to wyjątkowa rywalizacja. Po raz pierwszy będziemy mogli rywalizować na polskiej ziemi w zawodach najwyższej rangi. Myślę, że dla nas wszystkich dobrym sprawdzianem będzie to, w jaki sposób zawodnicy poradzą sobie z presją, emocjami na „własnym podwórku”. Dodatkowo jako organizatorowi będzie przysługiwała nam większa liczba kwot startowych niż podczas innych pucharów, więc prawdopodobnie szansę debiutu i startu w Pucharze Świata otrzymają również młodzi, mniej doświadczeni zawodnicy
– mówi trener polskiej kadry w snowboardzie zjazdowym Oskar Bom.
– Podczas rywalizacji ważne jest również to, aby zawodnicy oraz sztaby trenerskie miały możliwość odpoczynku w trakcie zawodów w dobrych warunkach. Zawody są zawsze udane, kiedy warunki są dobre i zawodnicy mogą pokazać maksimum swoich możliwości, a nie tylko walczyć o utrzymanie się na trasie. O te aspekty martwić się nie musimy. Polski Związek Narciarski już wie jak robi się w naszym kraju najlepsze międzynarodowe zawody i dzięki współpracy z PKL wspólnie staniemy na wysokości zadania. Myślę, że jesteśmy w stanie zorganizować jeden z najlepszych Pucharów Świata w całej edycji. Przy tym wydarzeniu będzie pracował sztab najlepszych ludzi i mamy jeszcze sporo czasu, aby znakomicie przygotować się do organizacji pierwszego w historii snowboardowego Pucharu Świata w Polsce
– dodaje trener kadrowiczów Oskar Bom.
PKL Jaworzyna Krynicka – do zobaczenia podczas Pucharu Świata w snowboardzie!
Puchar Świata w snowboardzie odbędzie się w ośrodku narciarskim i snowboardowym PKL na Jaworzynie Krynickiej. Co charakteryzuje to miejsce?
Jest to jedna z największych stacji narciarskich zlokalizowanych w południowo-wschodniej części Małopolski. Sporą zaletą tego ośrodka jest różnorodność tras oraz malownicze widoki, które czekają tutaj na miłośników narciarstwa i snowboardu. Krynicki ośrodek narciarski PKL kusi jednak nie tylko pięknymi i rozległymi panoramami na Beskid Sądecki, Góry Leluchowskie czy Tatry Wschodnie, ale przede wszystkim sześcioosobową gondolą oraz najnowocześniejszą w Polsce sześcioosobową koleją krzesełkową Jaworzyna Express, która w grudniu ubiegłego roku została udostępniona miłośnikom sportów zimowych. Dodatkowo w tutejszym ośrodku do dyspozycji są: czteroosobowa kolej krzesełkowa, pięć orczyków, poletka treningowe, miejsce dla najmłodszych narciarzy, a także prawie 10 km różnorodnych tras zjazdowych, w tym najdłuższa oświetlona w Polsce (2600 metrów).
Jak dotrzeć na szczyt Jaworzyny? Najprościej i najszybciej za pośrednictwem kolei gondolowej Jaworzyna Krynicka.
Trasy narciarskie i snowboardowe na Jaworzynie Krynickiej - zarówno wyczynowe jak i rodzinne
Gdy już staniemy na 1114 m n.p.m. będziemy mogli skorzystać z udostępnionych tras: głównej o długości 2600 m, trasy nr 2 o długości 900 m, trasy nr 2A również o długości 900 m, trasy nr 3 o długości 700 m, bardzo przyjemnej gigantowej trasy nr 4 o długości 1000 m oraz trasy nr 6 o długości 1050 m, która dostępna jest także po zmroku. W tutejszym ośrodku znajduje się również wymagająca i bardzo lubiana przez zaawansowanych narciarzy 1000-metrowa homologowana przez FIS trasa nr 5. To jednak nie wszystko! Najmłodsi amatorzy białego szaleństwa mogą tutaj spróbować swoich sił na wyciągu szkoleniowym Żółwik, który znajduje się w górnych partiach Jaworzyny przy trasie nr 2.
1
Gospodarze stacji pomyśleli także o wszystkich, którym nie wystarcza zwykłe szusowanie. Na Jaworzynie Krynickiej można też spróbować jazdy sportowej na „tyczkach” z pomiarem czasu na trasie o długości około 400 metrów. Slalom znajduje się na trasie nr 2. Przy dolnej stacji kolei Jaworzyna Express na najmłodszych czeka strefa dziecka z Magicznym Dywanem i atrakcyjnymi przeszkodami.
Większość tras znajdujących się w ośrodku PKL Jaworzyna Krynicka jest oświetlonych, wszystkie ratrakowane i sztucznie dośnieżane. Na miejscu osoby nieposiadające swojego sprzętu mogą skorzystać z wypożyczalni sprzętu narciarskiego oraz centrum testowego Rossignol i HEAD. Dodatkowo w ośrodku znajduje się również serwis oraz licencjonowana szkoła i Akademia Misia Polarnego.
Nowe inwestycje na Jaworzynie Krynickiej
W ośrodku PKL na Jaworzynie Krynickiej nowa 6 os. kolej krzesełkowa Jaworzyna Express działająca na trasie nr 6 to jednak dopiero początek zmian. W bieżącym roku Grupa PKL rozpoczyna budowę nowej trasy narciarskiej o łagodnym profilu. Trasa nr 7 o długości około 500 metrów będzie obsługiwana przez nowoczesną 4-osobową wyprzęganą "kanapę", wyposażoną w osłony przeciwwietrzne. Nowa inwestycja zaplanowana na szczycie Jaworzyny Krynickiej uzupełni ofertę w segmencie początkujących narciarzy.
Zmiany, które wkrótce nastąpią w ośrodku Grupy PKL na Jaworzynie Krynickiej, sprawią, że dla miłośników sportów miejsce stanie się jednym z najlepszych ośrodków zimowych w Polsce. Modernizowany będzie system sztucznego śnieżenia i magazynowania wody oraz oświetlenie tras narciarskich. Końcowy etap inwestycji na terenie stacji narciarskiej Jaworzyna Krynicka, która jednocześnie będzie atrakcyjną lokalizacją dla turystyki letniej, zamknie przebudowa Hotelu*** Jaworzyna Krynicka.
Program inwestycji rozwojowych Grupy PKL i PFR realizowanych w ośrodku turystycznym Jaworzyna Krynicka w latach 2023–2025 przewiduje nakłady inwestycyjne na poziomie 200 mln zł.