START
powrót do strony głównej
     Galeria fotografii
fotografie sportowe
     Terminarz
kalendarium wydarzeń sportowych
     Wyniki
tabele z wynikami zawodów, etc...
Podhale-Sport
Sport UM Zakopane
Sport Bukowina Tatrzańska
Sport UG Czarny Dunajec
Sport UG Poronin
Sport UG Jabłonka
Zakopiańska Liga Biegowa
Sport i zdrowie
EUROPEAN CLIMBING ROUTE
Szkoła Mistrzostwa Sportowego
Sportowcy Podhala
Plebiscyt Najlepszy Sportowiec Podhala
Orlen CUP
Igrzyska STO
Igrzyska lekarskie
ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE
Olimpiada młodzieży
Igrzyska Olimpijskie Mistrzostwa Świata Igrzyska Europejskie
Tour De Pologne Maratony LANG TEAM
Uniwersjady, MS Juniorów ZIOM
COS Zakopane
Obiekty Sportowe
Rozmaitości
 Kluby sportowe
REDAKCJA
Linki
Zapowiedzi

Dyscypliny
Biathlon
Biegi narciarskie
Dart
Hokej
Kajakarstwo
Konkurencje konne
Koszykówka
Kręgle
Lekkoatletyka
Łyżwiarstwo
Narty
 Piłka nożna
Piłka ręczna
Pływanie
Podnoszenie ciężarów
Rowery
 Siatkówka
Ski-Alpinizm
 Skoki narciar. i kombinacja
Snowboard
Sporty extremalne
Sporty motocyklowe
Sporty pożarnicze
Sporty samochodowe
Sporty samolotowe
 Sporty walki
Strzelectwo
Tenis ziemny i stołowy
Unihokej
Wędkarstwo
Wspinaczka
Żeglarstwo

Partnerzy
    Zakopane       UG Jabłonka
  

     wyniki-skoki


 
Gabinet Terapii
   
   Keti


   Skijumping
  AZS-Zakopane  


TZN Zakopane







KS Pieniny




  mecze na żywo
wyniki na żywo
 

Łyżwiarstwo
Polscy panczeniści z kilkoma szansami na medale AMŚ w Hamar
 dodano: 21 Lutego 2024    (źródło: AZS)

 Wielkie nadzieje na medale Akademickich Mistrzostw Świata w Hamar mają polscy panczeniści. Nasi łyżwiarze szybcy z długiego toru z Markiem Kanią i Igą Wojtasik na czele zapewniają, że do startów w Norwegii podchodzą bardzo poważnie. – Mamy silną reprezentację z doświadczeniem na AMŚ. Wierzę, że wszyscy pokażą się z jak najlepszej strony – liczy Dariusz Stanuch, opiekun Akademickiej Reprezentacji Polski.


 Reprezentanci Polski w łyżwiarstwie szybkim mają za sobą bardzo udany okres startów, w którym do tej pory tylko raz – podczas Pucharu Świata w Salt Lake City – nie zdobyli medalu. Łącznie w PŚ wywalczyli dziesięć krążków, na mistrzostwach Europy w Heerenveen cztery razy stawali na podium, a kilka dni temu z mistrzostw świata na dystansach w Calgary zdobyli dwa brązowe medale. 
 
Jeden z nich za trzecie miejsce w sprincie drużynowym kobiet zawisł na szyi m.in. Igi Wojtasik. Dla 23-letniej zawodniczki AZS AWF Katowice to niezwykle udany czas. Od początku sezonu spisywała się coraz lepiej, a szczyt formy osiągnęła w ostatnich tygodniach. W finale PŚ w Quebecu znalazła się nawet w dywizji A na 500 metrów, gdzie nieoczekiwanie zajęła bardzo wysokie, 11. miejsce. Z kolei wcześniej, w styczniu na ME w Holandii Wojtasik wraz z reprezentacyjnymi koleżankami sięgnęła po brąz.
 
– Na AMŚ czy uniwersjadzie faktycznie atmosfera jest luźniejsza, startuje się tam z przyjemnością. Do Lake Placid pojechałam, żeby potraktować AMŚ 2022 jako przyjemność. Przywiozłam medal i mam nadzieję, że także w tym roku go zdobędę i przy okazji będziemy czerpać frajdę z tego wyjazdu – mówi Wojtasik, która z poprzednich AMŚ wyjechała jako podwójna medalistka (złoto w biegu drużynowym oraz brąz w mikście z Dawidem Burzykowskim). Dwa razy stawała na podium także podczas odbywającej się rok później zimowej uniwersjady (złoto w biegu drużynowym i srebro na 1000 metrów).
 
Największą gwiazdą Akademickiej Reprezentacji Polski, której połowę stanowią studenci AWF Katowice, jest bez wątpienia Marek Kania. Podwójny medalista ME w Heerenveen (złoto w sprincie drużynowym oraz brąz indywidualnie na 500 metrów), a także siódmy zawodnik PŚ na najkrótszym z dystansów na dobre rozgościł się w światowej czołówce sprinterów i z miejsca trzeba go uznać za kandydata do trofeów podczas zmagań studenckich. Zresztą Kania jak nikt inny z naszej kadry zna smak medalu w tym mieście – w 2022 roku został tam wicemistrzem świata w sprincie drużynowym.
 
– Sukcesy w najważniejszych imprezach to jedno, ale starty w akademickich zawodach dalej są dla mnie istotne. Miło wspominam udział w zeszłorocznej uniwersjadzie i nie wahałem się ani chwili, czy wystartować w AMŚ, zwłaszcza że na przeszkodzie w starcie przed dwoma laty stanęła kolizja terminów z MŚ w wieloboju sprinterskim. Rywalizacja wśród studentów ma swój niezwykły klimat, to zupełnie coś innego niż atmosfera panująca na MŚ czy PŚ, ale dalej trzeba być skoncentrowanym i dać z siebie wszystko, jeśli myśli się o sukcesie. Mam nadzieję, że w Hamar dorzucę pierwsze medale AMŚ – liczy Kania, trzeci zawodnik ubiegłorocznej zimowej uniwersjady na dystansie 500 metrów.
 
W składzie biało-czerwonych nie brakuje innych reprezentantów Polski, m.in. Natalii Jabrzyk, Olgi Piotrowskiej czy Martyny Baran, które również mają za sobą udane miesiące.
 
– Rzeczywiście, w składzie ARP mamy zawodników, którzy w tym sezonie spisują się rewelacyjnie. Mowa tu przede wszystkim o sprinterach jak Kania, Wojtasik. Nie należy też zapominać o naszej sile w biegach drużynowych. Upatrujemy dużej szansy choćby w zmaganiach kobiet, gdzie przecież mamy Natalię Jabrzyk czy Olgę Piotrowską, które w seniorskim PŚ potrafiły zająć trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej – przypomina trener polskiej ekipy, Dariusz Stanuch. – Sukcesy, które są w naszej reprezentacji niemal przez cały sezon, z pewnością napędzają i dają zawodnikom wiele wiary w każdy start. To będą siódme AMŚ w łyżwiarstwie szybkim, a ze wszystkich sześciu poprzednich edycji Polacy przywozili medale i dostarczali dużo radości. Jestem przekonany, że tym razem będzie podobnie. Mamy silną, dwunastoosobową reprezentację, z czego dziewięcioro zawodników ma doświadczenie z ubiegłych AMŚ. Wierzę, że wszyscy pokażą się z jak najlepszej strony – dodaje szkoleniowiec wraz z którym akademicką kadrę poprowadzi Rafał Ślusarski.
 
Udział Akademickiej Reprezentacji Polski w Akademickich Mistrzostwach Świata wspiera strategiczny sponsor AZS – PZU S.A. oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.
 
Akademicka Reprezentacja Polski na AMŚ w łyżwiarstwie szybkim 2024:
Kobiety: Liwia Kubin (uczelnia: Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Targu / klub: KS SNPTT 1907 Zakopane), Martyna Baran, Maja Płończyk (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach / WTŁ Stegny Warszawa), Natalia Jabrzyk (Politechnika Łódzka / KS Pilica Tomaszów Maz.), Olga Piotrowska, Iga Wojtasik (obie AWF Katowice / AZS AWF Katowice), Magdalena Smędzik (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie / KS SNPTT 1907 Zakopane)
Mężczyźni: Marek Kania (Politechnika Warszawska / Legia Warszawa), Karol Karczewski (AWF Katowice / Legia Warszawa), Maksymilian Rzepka (AWF Kraków / KS SNPTT 1907 Zakopane), Antoni Pluta (AWF Katowice / KS Pilica Tomaszów Maz.), Michał Kopacz (Szkoła Główna Handlowa w Warszawie / KS Pilica Tomaszów Maz.).
 
Program zawodów
22 lutego
14:00 - 1000 m kobiet
14:32 - 1000 m mężczyzn
15:52 - 3000 m kobiet
16:47 - 5000 m mężczyzn
 
23 lutego
14:00 - 1500 m kobiet
15:01 - 1500 m mężczyzn
 
24 lutego
13:00 - 500 m kobiet
13:42 - 500 m mężczyzn
14:56 - bieg drużynowy kobiet
15:16 - bieg drużynowy mężczyzn
 
25 lutego
13:00 - sztafeta mieszana
13:53 - bieg masowy kobiet
14:10 - bieg masowy mężczyzn
 




«« Powrót do listy wiadomości
 Zapisz w schowku     Drukuj     Wyślij znajomemu    644



 
 
 
 
 
  
  
 

Copyright © MATinternet & Podhale-Sport - ZAKOPANE 1999-2024