W Centrum Nauki Cogiteon w Krakowie wręczono nagrody samorządu za wybitne wyniki sportowe osiągnięte w 2023 roku. Województwo Małopolskie wspiera sportowców i trenerów od prawie ćwierć wieku.
Podstawą są osiągnięcia w międzynarodowym współzawodnictwie, w sportach o istotnym znaczeniu dla województwa małopolskiego. Nagrody są przyznawane za zdobycie złotego, srebrnego lub brązowego medalu na Igrzyskach Olimpijskich, Igrzyskach Paralimpijskich, Igrzyskach Głuchych, Mistrzostwach Świata, Mistrzostwach Europy, Mistrzostwach Europy Osób Niepełnosprawnych i Igrzyskach Europejskich oraz za ustanowienie rekordu świata lub rekordu Europy w sportach objętych programem olimpijskim, paralimpijskim lub programem igrzysk głuchych.
Ikony sportu wśród nagrodzonych
Wśród laureatów z minionych lat są ikony polskiego sportu, Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Justyna Kowalczyk, Maria Sajdak, Klaudia Zwolińska czy Karolina Pęk.
To już 24. edycja Małopolskiego Lauru Sportu. Od samego początku istnienia samorządu województwa nagradzamy medalistów igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw Europy. Przeznaczamy na sport najwięcej środków finansowych ze wszystkich regionów. Najlepszym dowodem na to są III Igrzyska Europejskie, przeprowadzone wspólnie z Krakowem i trzema innymi regionami oraz 15 miastami. Były to najlepsze z dotychczas rozegranych zawodów. Polska zdobyła bowiem aż 50 medali.
Sport w Małopolsce wspieramy poprzez fundusz stypendialny im. Stefana Kapłaniaka, jednego z najlepszych kajakarzy w polskiej historii. Był także fundusz stypendialny dla najbardziej rokujących sportowców, biorących udział w IE. W czasie pandemii ogłosiliśmy konkurs Małopolski Klub. Ponad 300 beneficjentów otrzymało dotację w wysokości 40 tys. zł, dzięki czemu wiele klubów przetrwało ten trudny czas. Ponadto warto wspomnieć o programie Małopolska na sportowo, małych grantach czy Małopolskiej Infrastrukturze Rekreacyjno-Sportowej (MIRS). Wsparcie płynące z tych programów pomogło w modernizacjach przyszkolnych boisk, kortów, bieżni.
Wspieramy i promujemy wydarzenia sportowe najwyższej rangi, ME, MŚ, PŚ, wyścigi kolarskie czy samochodowe. Zorganizowaliśmy dwa Europejskie Kongresy Sportu w Zakopanem. Pierwsze mistrzostwa świata w karate kyokushinkai poza Japonią, rozegrano właśnie w Krakowie, w Tauron Arenie. W przyszłym roku wespół z Ministerstwem Sportu i Turystyki planujemy przeznaczyć 55 mln zł na inwestycje wielkokubaturowe
- wymienił wicemarszałek Witold Kozłowski, który wespół z Patrycją Tocką, Grzegorzem Lipcem, Grzegorzem Małodobrym, Józefem Gawronem, radnymi województwa małopolskiego oraz z sekretarzem Wojciechem Pałką i prof. Andrzejem Klimkiem, rektorem AWF w Krakowie, nagrodzili laureatów Małopolskiego Lauru Sportu.
Sportowcy nagrodzeni MLS za wyniki w 2023 roku.
Brązowy medal.
Kacper Walas - przewodnik Michała Gołasia w kombinacji alpejskiej na mistrzostwach świata w paranarciarstwie alpejskim w Espot, hiszpańskim kurorcie sportów zimowych.
Srebrne medale.
Anna Bodziony - wicemistrzyni świata i Europy Virtus w biegach przełajowych. Zawodniczka ZSON Start Nowy Sącz jest wielokrotną medalistką zawodów rangi międzynarodowej.
Łukasz Frączek – wicemistrz świata w narciarskim gigancie zawodów federacji Virtus w austriackim Seefeld. Trenuje w Handicapie Zakopane. Jest czołowym zawodnikiem w rywalizacji ogólnopolskiej w narciarstwie.
Witold Skupień - wicemistrz świata w narciarstwie biegowym w biegu średnim na 10 km. Złoto wywalczył na zeszłorocznych mistrzostwach świata w Östersund, podczas których dorzucił złoto w biegu długim. Narciarz KS Zoma Team Obidowiec Obidowa jest paralimpijczykiem, multimedalistą MŚ.
Anna Szewczyk - srebrny medal zdobyła w biegu na 2 km podczas mistrzostw świata i Europy Virtus. Reprezentuje Handicap Zakopane i od dwóch lat z sukcesami uczestniczy w rywalizacji ogólnopolskiej i międzynarodowej w lekkoatletyce. Jest medalistką MP.
Barbara Kostecka - tenisistka krakowskiego Uczniowskiego Klubu Tenisowego Winner wywalczyła drużynowe halowe wicemistrzostwo Europy oraz brązowy medal mistrzostw Europy w grze podwójnej. Córka byłej tenisistki, a obecnie ekspertki telewizyjnej trenuje w akademii Rafaela Nadala. Oficjalny profil prestiżowej szkółki na Instagramie post z Kostecką podpisał „Błyśnij jak diament”, nawiązując do jej talentu.
Jan Mrugała - srebrny medalista mistrzostw Europy w tenisie stołowym, w grze mieszanej. Młody zawodnik KS Gorce Nowy Targ z tych samych zawodów wrócił również z brązowym medalem w rywalizacji singlowej. Uczeń 8 klasy szkoły podstawowej im. Augustyna Suskiego w Szaflarach.
Jan Skrzyński – wychowanek Krakowskiego Klubu Tenisowego Olsza jest drużynowym wicemistrzem Europy U14. Ten młody, utalentowany tenisista jest również brązowym medalistą halowych mistrzostw Polski U14 w singlu i złotym medalistą w deblu.
Emilia Szczęch - wraz z koleżankami z osady wywalczyła wicemistrzostwo Europy juniorów w wioślarstwie w czwórce podwójnej. Emilia jest wicemistrzynią Polski w dwójce podwójnej juniorek. Na co dzień trenuje w KS AZS AWF Kraków.
Złote medale.
Renata Knapik-Miazga - drużynowa mistrzyni świata w szermierczych zmaganiach seniorów w Mediolanie. Szpadzistka KS AZS AWF Kraków ma w dorobku medale mistrzostw Polski, Europy i świata. W tym roku zdobyła brązowy medal na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu.
Antoni Wiercioch - multimedalista reprezentujący fundację Handicap Zakopane wywalczył złoto w supergigancie, na narciarskich mistrzostwach świata Virtus w austriackim Seefeld. Antoni od sześciu lat dominuje w rywalizacji ogólnopolskiej w narciarstwie alpejskim.
Alex Borucki - kajakarz Kolejowego Klubu Wodnego 1929 wywalczył po trzy medale mistrzostw świata juniorów (złoty, srebrny i brązowy) oraz młodzieżowych mistrzostw Europy (złoty i dwa brązowe). W tym roku dorzucił dwa złote medale na MŚ U 23 (500 i 1000 m) i dwa złote i srebrny na ME U 23. - Pełen szacunek dla medalistów igrzysk w Paryżu, zwłaszcza w kajakowych jedynkach, bo jedynka zawsze będzie najbardziej prestiżową konkurencją. Są szybcy, ale są w zasięgu, a tym bardziej za cztery lata w Los Angeles. Wtedy już nikt mnie nie zatrzyma – przyznał na antenie Radia Kraków.
Adriana Czekaj – lekkoatletka małopolskiego Stowarzyszenia Społeczno-Sportowego Sprawni-Razem zdobyła drużynowe mistrzostwo Europy w biegach przełajowych.
Patryk Kruszec i Dariusz Wdówka – sportowcy kadry narodowej Stowarzyszenia Sprawni-Razem w piłce ręcznej i futsalu. Obaj wraz z kolegami z drużyny wywalczyli mistrzostwo Europy federacji Virtus w piłce ręcznej. Dla Patryka to kolejny medal ME.
Nagrodzeni trenerzy sportowców. Bogusław Biros (Alex Borucki), Wiesław Cempa (Witold Skupień), Ewa Gawor (Adriana Czekaj), Marian Gonciarz (Anna Bodziony), Wojciech Grotkowski (Patryk Kruszec i Dariusz Wdówka), Tomasz Klag (Jan Mrugała), Michał Kostecki (Barbara Kostecka), Szymon Kraciuk (Anna Szewczyk), Tadeusz Kowalczyk (II trener Anny Szewczyk), Paweł Skrzyński (Jan Skrzyński), Małgorzata Tlałka-Długosz (Antoni Wiercioch), Mirosława Witowska (Łukasz Frączek), Marta Zborowska (II trener Łukasz Frączek), Iwona Wójcik-Pietruszka (Emilia Szczęch), Radosław Zawrotniak (Renata Knapik-Miazga).
Raz do roku mamy tę przyjemność, by Was drodzy sportowcy, trenerzy i działacze zaprosić do nas i wręczyć wyróżnienia. Wyniki naszych zawodników w Paryżu to nie przypadek. Jeszcze raz gratuluję wyróżnionym, życząc jednocześnie dalszych sukcesów i żebyśmy w dalszym ciągu mogli Was wspierać
- podsumował wicemarszałek Witold Kozłowski.